Męska emocjonalność – co najbardziej zaboli faceta po rozstaniu

7 września, 2023IE w życiu3,5 min

Co naprawdę zaboli faceta po rozstaniu? Prawda, której niektóre kobiety nie znają

Czy kiedykolwiek czułaś się tak zraniona, że chciałaś zrozumieć, co naprawdę dzieje się w głowie faceta? Jeśli trafiłaś tutaj z myślą o tym, jak zadać ból mężczyźnie, zrozum jedno: Twoje uczucia są ważne i prawdziwe. Jako mężczyzna i psycholog, chcę Cię zaprosić do głębszego zrozumienia męskiego świata emocji. Może to, co odkryjesz, przyniesie Ci ulgę, zrozumienie lub choćby chwilę refleksji. Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, poświęć chwilę na przeczytanie tego tekstu. Może okaże się, że to, co naprawdę zaboli faceta po rozstaniu, jest zupełnie inne, niż myślisz.

Mężczyźni, podobnie jak wszyscy, mogą żałować swoich decyzji. Myślenie, że nie odczuwają bólu po rozstaniu, jest mylne. Ale co naprawdę mocno zaboli faceta po zakończeniu związku?

Po rozstaniu wielu mężczyzn potrzebuje czasu, by przemyśleć swoje życie. To może prowadzić do opóźnionych reakcji emocjonalnych. Kluczowe jest zrozumienie, dlaczego mężczyźni mogą inaczej niż kobiety przeżywać koniec związku. Czynniki takie jak wychowanie, w którym uczono ich, by nie okazywali emocji, czy brak wsparcia społecznego, mogą wpływać na ich reakcje.

Badania wskazują, że mężczyźni mogą potrzebować od trzech do sześciu miesięcy, by w pełni odczuć emocjonalny ból po rozstaniu. W tym czasie mogą intensywniej przeżywać uczucia smutku, gniewu czy samotności. Czynniki takie jak czas trwania związku czy poziom przywiązania do partnerki również odgrywają rolę w tym, jak długo trwa proces żałoby.

Co naprawdę zaboli faceta po rozstaniu?
Co naprawdę zaboli faceta po rozstaniu?

Mimo że mężczyźni mogą zewnętrznie wydawać się opanowani, wewnętrznie mogą borykać się z silnymi emocjami. Ważne jest, by zrozumieć, że każdy przeżywa rozstanie inaczej i potrzebuje własnego czasu na przetworzenie tego doświadczenia.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak działają relacje? Istnieje przekonanie, że “Nigdy nie poznasz początku czegoś, jeśli nie znasz też jego końca“. To samo dotyczy relacji: dopiero gdy się kończy, naprawdę ją rozumiesz. Możesz być sceptyczna wobec tej myśli, ale życie nauczyło mnie, że jest w niej prawda. Naprawdę nie poznasz drugiej osoby, dopóki się z nią nie pokłócisz lub/i nie zerwiesz.

Dla kobiet, które to czytają, ważne jest zrozumienie, że poszukiwanie zemsty u faceta nie ma sensu. Sposób, w jaki ktoś kończy z Tobą związek, mówi najwięcej o tej osobie. Ujawnia, jak będzie Cię traktować w najtrudniejszych chwilach. Czasami nasze wyobrażenia o partnerze są dalekie od prawdy, a prawda ta ujawnia się dopiero po rozstaniu.

W zerwaniu kryje się pewna wartość. Pozwala dostrzec stronę partnera, której wcześniej nie byliśmy świadomi. Koniec definiuje początek. To, co było ukryte na początku, ujawnia się na końcu.

Miałem klienta, który spotykał się z dziewczyną, wydającą się być w jego oczach idealną. Gdy zerwali, jej dotychczasowa dobroć zniknęła w mgnieniu oka. To nie była drobna zmiana zachowania; to była radykalna przemiana. Jej postępowanie podczas rozstania nauczyło go wiele o tym, jak ludzie mogą się różnie zachowywać w zależności od sytuacji.

I tak, mężczyźni też odczuwają żal. Czasami dystans od kogoś pozwala dostrzec, co początkowo przyciągało nas do tej osoby. Zerwanie czy przerwa w związku nie zawsze są złe. Zawsze jest w nich jakaś lekcja do wyciągnięcia.

Dbajcie o siebie. Świat bywa okrutny, ale zrozumienie i empatia mogą uczynić go lepszym miejscem.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego reagujesz na swojego partnera w pewien sposób? Pani Maria podzieliła się swoją historią w artykule “Jak przestałam być wredna dla swojego męża?“. Odkryj, jak zmieniła swoje podejście do relacji i jak trening inteligencji emocjonalnej pomógł jej zrozumieć siebie. To inspirująca lektura dla każdego, kto chce poprawić swoje relacje!

Dr Rafał Szewczyk
Dr Rafał Szewczyk
Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.

Czytaj też…

  • Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

IE - emocje, IE - teoria / wiedza akademicka, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.

  • Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

IE - emocje, IE i motywacja, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.

  • Odkryj wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

IE - emocje, IE w biznesie, IE w edukacji, IE w życiu, Psychologia wiedza|

Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.

Czym jest system EI Expert?

Zapraszamy:

Indywidualna diagnoza inteligencji emocjonalnej wraz z sesją edukacyjno-coachingową
Zostaw komentarz