Wybaczyć, ale nie zapomnieć – 4 etapy – tak warto!

Wybaczyć, ale nie zapomnieć – 4 etapy wybaczania
Picture of Dr Rafał Szewczyk

Dr Rafał Szewczyk

Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.
Czas czytania artykułu ~ ok. 15 minut

Podziel się artykułem:

Na skróty:

Wybaczyć, ale nie zapomnieć

Czyli jak przezwyciężyć ból i odbudować zaufanie

Wybaczenie to dziwna rzecz. Czasami łatwiej jest wybaczyć naszym wrogom niż naszym przyjaciołom. Najtrudniej jest wybaczyć ludziom, których kochamy.”

Fred Rogers

Co to jest wybaczenie?

Wybaczenie to proces, do uwolnienia się od urazu i gniewu, które mogą zatruwać Twoje życie.  Wybaczenie to nie to samo co pojednanie. Nie ma żadnej konieczności powrotu do tej samej relacji czy akceptacji tych samych szkodliwych zachowań od sprawcy. Wybaczenie pełni kluczową rolę dla Twojego zdrowia psychicznego, szczególnie jeśli zostałeś skrzywdzona/y. Ta droga prowadzi Cię naprzód, zamiast trzymać Cię w emocjonalnym uwięzieniu niesprawiedliwości czy traumy. Badania pokazują, że wybaczenie ma moc podnoszenia nastroju, wzmacniania optymizmu, a także stanowi tarczę chroniącą przed gniewem, stresem, niepokojem i depresją. Są sytuacje, w których wybaczenie może nie być najlepszym wyjściem. Czasami, ofiary przemocy seksualnej mogą poczuć się bardziej umocnione, gdy dają sobie pozwolenie na to, aby nie wybaczyć. To ważne, aby zawsze słuchać swojego wewnętrznego głosu i szukać tego, co służy Twojemu dobrostanowi oraz osobistej przemianie.

Dlaczego warto wybaczać?

Wybaczenie uwolni Cię od negatywnych emocji. Pomoże Ci pozbyć się urazów i żalu. Stworzy przestrzeń do uzdrowienia i wzrostu. Wybaczenie przyniesie poczucie spokoju i zakończenia. To pozwoli Tobie skoncentrować się na bieżącym momencie i pozytywnych aspektach Twojego życia. Przebaczanie ludziom może mieć transformatywny wpływ na Twoje samopoczucie i jakość Twoich relacji.

3 korzyści, które wybaczenie przyniesie Twojemu życiu:

  1. Uwolni Twój ciężar. Utrzymywanie gniewu i żalu prowadzi do cyklu negatywnych emocji, który trudno będzie Ci przerwać. Przebaczenie dostarczy Ci poczucia zakończenia bolesnych doświadczeń. Pójdziesz na naprzód, zostawiając przeszłość za sobą i skupiając się na teraźniejszości oraz przyszłości, co umożliwi Ci pełniejsze życie w bieżącym momencie.
  2. Poprawi Twoje zdrowie psychiczne. Wybaczenie ludziom pomoże Ci uzdrowić się emocjonalnie i przejść naprzód po przebytych bolesnych doświadczeniach. Gdy trzymasz w sobie gniew, żal i inne negatywne emocje w stosunku do innych, może to prowadzić do stresu, niepokoju, a nawet problemów z fizycznym zdrowiem. Przebaczenie może pomóc uwolnić te trudne emocje i pozwolić Ci poczuć się bardziej spokojnym.
  3. Wspomoże Twój rozwój. Wybranie ścieżki wybaczenia wymaga od Ciebie skonfrontowania się z własnymi emocjami i wartościami życiowymi, co może pomóc Ci uczyć się na przeszłych doświadczeniach. Daje to okazję do refleksji i introspekcji, prowadząc do większej samoświadomości i rozwoju osobistego. Wybaczenie innym pomaga Ci na postawieniu się w czyjejś sytuacji. Daje zrozumienie innej perspektywy. Może to przyczynić się do rozwoju Twojej empatii i współczucia wobec innych, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na twoje relacje i interakcje z innymi.

Ile trwa wybaczenie?

Czas potrzebny na wybaczenie jest czasem potrzebnym na przejście przez proces identyfikacji i uwolnienia wszelkiego urazu, bólu lub rozczarowania, a także uwolnienia wszelkich osądów kierowanych wobec osoby obwinianej za te kwestie. W przypadku urazów i złości z przeszłości, proces wybaczenia może trwać dłużej, gdyż zwykle pojawia się znacznie więcej warstw negatywnych uczuć do odkrycia i przetworzenia niż w przypadku niedawnych ran. Często moi klienci mają dużą trudność z uwolnieniem się od dawnych ran, ponieważ stają się one bardzo znane. Mimo, że obciążają ich i utrudniają rozwój, czują się do nich tak przywiązani, że trudno jest im się ich pozbyć. Niektórzy z nich potrzebowali więcej czasu na procesowanie ich bo się rozpraszali. Inni łatwo ulegają irytacji.

Nie można naprawdę wybaczyć komuś, dopóki nie zidentyfikuje się i nie uwolni każdego konkretnego urazu, bólu czy rozczarowania, które nosimy i utrzymujemy wobec tej osoby. Zidentyfikowanie każdego konkretnego negatywnego uczucia, które przypisaliśmy każdemu negatywnemu doświadczeniu lub osobie, może zająć trochę czasu – szczególnie jeśli nosimy je już bardzo długo w swoim sercu. Dlatego czas potrzebny na wybaczenie może znacznie różnić się między różnymi osobami.

Ile trwa wybaczenie?
tłum. 
Mądry człowiek pospieszy się
PRZEBACZYĆ,
ponieważ zna prawdziwą wartość czasu i nie pozwoli mu odejść w niepotrzebnym bólu.

4 etapy wybaczania

4 etapy wybaczania
4 etapy wybaczania
  • Zrozumienie własnego gniewu. W naszej kulturze kobiety, znacznie częściej niż mężczyźni, są uczone, że nie powinny okazywać złości. U wielu z nich złość staje się widoczna dopiero w momencie, gdy osiągnie punkt wrzenia i wybuchnie. Oczywiście, wszyscy znamy uczucie gniewu, ale często staramy się go tłumić i ukrywać zarówno przed innymi, jak i przed sobą samymi. Wyrażanie tego uczucia wymaga odwagi i jest wyzwaniem. Nasuwają się pytania: Czy wyrażając gniew, nie utracę kontroli nad sobą? Jak zareagują na to inni? Czy zostanę postrzegany jako „zły”?
  • Podjęcie decyzji o wybaczeniu. Jeśli ktoś Cię głęboko zranił, być może nie jesteś gotowa/gotów, by to odpuścić. Możliwe, że mocno trzymasz się swojego gniewu. To naturalne. Pamiętaj, że trzymanie gniewu nie szkodzi drugiej osobie – szkodzi Tobie. Wybaczenie to dar dla Ciebie. Może uważasz, że inna osoba zasługuje na cierpienie. Pewnie nie masz nad tym kontroli. Jeśli mogłabyś/mógłbyś sprawić, żeby inna osoba cierpiała, prawdopodobnie miałbyś problemy (np. prawne). Chce Ci tutaj uświadomić, że takie myślenie i działanie tylko przedłuża cykl  Twojego cierpienia i pozostawi Cię w roli ofiary. To co teraz Ci proponuje to rozważenie decyzji o wybaczeniu.
  • Praca nad wybaczeniem. Skorzystaj z metody nazywanej reframingiem (zmiana perspektywy). Pozwala ona spojrzeć na sytuację w nowym świetle. Nie możesz zmusić siebie do wybaczenia, ale możesz spróbować zrozumieć osobę, która Cię skrzywdziła. To często wymaga głębokiej analizy tej osoby, która to pozwala na zmianę perspektywy. W trakcie tego procesu mogą pojawić się okoliczności, których nigdy nie brał_ś  pod uwagę.
  • Transformacja – Teraz, gdy zrozumiał_ś, chciał_a wybaczenia oraz go dokonał_ś. nadszedł czas na przekształcenie siebie. To oznacza stworzenie nowej wizji siebie.

Wybaczenie bez hierarchii

Czyli jak sprawiedliwość naprawcza prowadzi do głębszego zrozumienia

Wybaczanie często jest postrzegane jako akt jednostronny, w którym jedna strona musi pokłonić się przed drugą oraz prosić o przebaczenie, a tym samym uznać swoją winę. Taka perspektywa jest ograniczająca i prowadzi do utrzymania hierarchii oraz osądu. Proponuje zamiast tego skupić się na wzajemnym zrozumieniu. Wielu moich klientów doprowadziło to do swoistego uleczenia. W naszej pracy nie koncertowaliśmy się  na idei winy i wybaczenia. Zwracaliśmy uwagę na taki termin jak: „sprawiedliwość naprawcza”. W nim na pierwszym planie stawia się na dialog i zrozumienie wzajemnych uczuć i doświadczeń. Pomaga rozumienie modelu kręgów naprawczych Dominika Barkera. Pokazuje on perspektywę, która zmienia naszą koncentrację z winnych i poszkodowanych na autorów i odbiorców czynu. To przesunięcie pozwala zobaczyć, jak nasze działania i decyzje są powiązane z większą siecią relacji i okoliczności, które nas kształtują.

Wybaczenie bez hierarchii
Wybaczenie bez hierarchii

Świadomość kontekstu

Jak Twoje otoczenie wpływa na Twoje zdolności do wybaczenia?

Na pewno działasz w określonym kontekście, który wpływa na Twoje wybory. Nawet jeśli podejmujesz decyzje indywidualnie, są one często ukształtowane przez Twoje otoczenie, Twoją historie i Twoje relacje z innymi. Zrozumienie tej sieci wzajemnych oddziaływań może pomóc Ci lepiej rozumieć, jak doszł_ś do punktu konfliktu i co możesz zrobić, aby zacząć proces uzdrowienia.

Wybaczanie zamiast oskarżania

Czyli jak przejść od winy do zrozumienia w związku

W kontekście zdrady w związku, zamiast skupiać się na określaniu winnych i poszkodowanych. Proponuje zastanowić się, jakie były przyczyny tej sytuacji. Może istnieją wzorce zachowań lub niezaspokojone potrzeby, które prowadziły do rozwoju tej sytuacji. Rozpoznanie i zrozumienie tych elementów może prowadzić do zrozumienia siebie nawzajem i naszych relacji. Umożliwi to rozwiązanie problemów na bardziej konstruktywnym i empatycznym poziomie.

„Bez wybaczenie życie rządzi się niekończącym się cyklem urazy i odwetu”.

Roberto Assagioli

Wreszcie, ważne jest, aby zobaczyć, jak obie strony mogą się uczyć i rosnąć z doświadczenia, zamiast pozostawać w cyklu winy i wybaczenia. Przez otwartą komunikację i chęć zrozumienia siebie nawzajem, pary mogą pracować razem, aby przezwyciężyć przeszłe błędy i budować silniejszą, bardziej wspierającą relację na przyszłość. Nie jest to jednak aż tak łatwe…. W nas samych działa wiele mechanizmów. Przykładowo, lęk u jednego partnera może docelowo prowadzić do poczucia samotności u drugiego. Wielu mężczyzn nosi w sobie wewnętrzny kodeks, według którego przeżywanie cierpienia podważa wizerunek silnego mężczyzny, który zawsze powinien mieć kontrolę nad sytuacją. Taki sposób myślenia może wywoływać w nich lęk, że nie są w stanie poradzić sobie z przeciwnościami, które napotykają na swojej drodze. W odpowiedzi na ten lęk, niektórzy mężczyźni mogą się oddalić od swoich partnerek, próbując zabezpieczyć się przed własnym niepokojem. W rezultacie, ich partnerki mogą czuć się opuszczene i zaniedbane.

Wybaczenie jako przejście ku przyszłości
Wybaczenie jako przejście ku przyszłości

Wybaczenie jako most do przyszłości

Czyli jak nasze zamiary kształtują nasze relacje

Wybaczenie nie implikuje powrotu do tych samych okoliczności, które istniały przedtem, lecz raczej zdolność do rozpoznania i przyznania się do naszych własnych udziałów w sytuacji, która nas tu przyprowadziła. Chodzi o uznawanie, że każdy z nas działał z najlepszych zamiarów, nawet jeśli te zamiary mogły być zaburzone lub niedojrzałe. Abyśmy mogli ruszyć naprzód, musimy zrozumieć, jakie były nasze udziały, co się wydarzyło, jak to wpłynęło na nas, i co możemy zrobić inaczej w przyszłości. Wybaczenie może być częścią tego procesu, ułatwiając nam zrozumienie i przepracowanie naszych błędów.

Wybaczenie przez zrozumienie

Czyli jak pracować nad bólem by osiągnąć uzdrowienie

„Dawno temu nauczyłem się, że niektórzy ludzie wolą umrzeć niż wybaczyć. To dziwna prawda, ale przebaczenie jest bolesnym i trudnym procesem. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. To ewolucja serca”.

Sue Monk Kidd

W inteligencji emocjonalnej nie jest celem ignorowanie bólu, który przeżywamy, ale raczej zrozumienie, skąd ten ból się bierze, i jak możemy pracować nad uzdrowieniem tych ran, zarówno indywidualnie, jak i razem. Może być potrzebne wsparcie z zewnątrz, na przykład profesjonalna terapia, aby zrozumieć i przepracować te zagadnienia. To proces, który warto rozważyć. Chodzi o znalezienie lepszego i zdrowszego sposobu bycia razem. Możemy również czerpać naukę z naszych doświadczeń i dążyć naprzód. Jest to ważne, bez względu na to, czy nasze drogi będą się rozwijać wspólnie, czy osobno.

Przebaczenie to znak, że osoba, która cię skrzywdziła, znaczy dla ciebie więcej niż zło, które wyrządziła”.

Ben Greenhalgh

Co więcej, pojednanie może oznaczać akceptację bólu i rozczarowania z obu stron. Każda strona miała swoje powody do działania w ten sposób. Te działania były reakcją na własne doświadczenia, obawy i lęki każdej ze stron.  W tym kontekście, zamiast szukać winnych i oczekiwać rekompensaty, możemy dążyć do zrozumienia. Możemy okazywać empatię i współczucie wzajemnie. Możemy pracować nad budowaniem nowego porozumienia i zaufania między sobą. Może to oznaczać rozpoczęcie nowego rozdziału w naszej relacji, z nową perspektywą i nowymi umiejętnościami komunikacyjnymi, które pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie nawzajem i unikać powtarzania starych wzorców, które nas tu doprowadziły.

Zrozumienie prowadzące do wybaczenia
Zrozumienie prowadzące do wybaczenia

Wybaczenie w treningu inteligencji emocjonalnej

Czyli jak osiągnąć trwałe zmian i zdobyć nowe umiejętności

Wybaczenie nie jest synonimem powrotu do punktu wyjścia, ale raczej procesem rozpoznawania i akceptowania własnych udziałów w sytuacjach, które nas tu przyprowadziły. Pracując z parami w ramach treningu inteligencji emocjonalnej, byłem świadkiem przełomowych momentów. Ujawniają się one poprzez uznawanie, że każdy z partnerów działał z najlepszych intencji, nawet jeśli te intencje były zaburzone lub niedojrzałe. Wtedy obserwuję, jak te osoby zaczynają robić kroki naprzód. Zaczynają rozumieć swoje udziały, co się wydarzyło, jak to wpłynęło na nich, i co mogą zrobić inaczej w przyszłości.

Trening inteligencji emocjonalnej nie pozwalał im unikać bólu, który przeżywali. Wielu z nich wcześniej tak robiło – unikało, zamiatało pod dywan czy sięgało po różne środki łagodzące ból (używki, rozpraszacze uwagi itd.) W ramach niego musieli się z nim zmierzyć. Dzięki temu nauczyli się rozpoznawać, skąd ten ból się bierze, i jak mogą pracować nad uzdrowieniem tych ran, zarówno indywidualnie, jak i wspólnie.

Obserwowałem, jak pary przechodzą przez proces transformacji, ucząc się nowych sposobów komunikacji i rozumienia emocji, które nie tylko pomagają im przepracować bieżące konflikty, ale także zbudować mocniejsze fundamenty na przyszłość. Dzięki percepcji, zarządzaniu i asymilacji emocjami stają się bardziej świadomi swoich reakcji, swoich potrzeb emocjonalnych oraz potrzeb swoich partnerów.

W ramach treningu nauczyli się akceptować, że pomimo obecności bólu i rozczarowania z obu stron, każda ze stron miała swoje powody, by działać tak, jak to zrobiła, będąc kierowaną przez własne doświadczenia życiowe. Przestali angażować się w cykl oskarżeń, a zaczęli szukać zrozumienia. Mogę stwierdzić, że wiele par, które były z nami w tym 12-tygodniowym treningu, po nim weszły w nowy etap związku z nową perspektywą i nowymi umiejętnościami.

Zrozumienie prowadzące do wybaczenia
Zrozumienie prowadzące do wybaczenia

Z głębi bólu do wybaczenia

Czyli jak refleksje daje odpowiedzialność w relacji

Cierpienie, które odczuwa jeden z partnerów, może być ciężarem, którego drugi partner może nie być w stanie unieść. Może to wynikać z braku zasobów, osobistych wyzwań lub trudności w towarzyszeniu ukochanej osobie w bólu. Kiedy ktoś, kogo kochasz, przechodzi przez trudny okres, naturalną reakcją może być chęć ucieczki, aby uniknąć bólu. Nie zawsze jesteśmy w stanie znieść obrazu cierpienia, który widzimy na twarzy ukochanej osoby.

Jednak, by przejść naprzód należy się zatrzymać i zrozumieć, jakie były nasze udziały w tym, co się wydarzyło, i jak nasze działania, czy to świadome, czy nieświadome, wpłynęły na ukochaną osobę. Może to wymagać odwagi, aby zerknąć głęboko w siebie i zobaczyć, jak nasze własne lęki i nieświadome reakcje mogły przyczynić się do bólu drugiej osoby. Wybaczenie jest częścią tego procesu introspekcji, który umożliwia nam znalezienie drogi naprzód i uzdrowienie ran, które mogły powstać w relacji. Nie chodzi tu o szukanie w sobie winny, ale raczej o uznanie, że nasze działania miały konsekwencje.

Wybaczenie poprzez komunikację

Czyli jak otwarte rozmowy prowadzą do pojednania

Kiedy zaczynamy otwarcie rozmawiać o tym, co się wydarzyło, kiedy zaczynamy słuchać siebie nawzajem z empatią i otwartością, zamiast z oskarżeniami i obroną, otwieramy drzwi do pojednania. Dzięki inteligencji emocjonalnej możemy zobaczyć, jak nasze własne lęki i obronne mechanizmy mogły przyczynić się do bólu drugiej osoby, a jednocześnie zobaczyć, jak możemy wspólnie pracować nad uzdrowieniem tych ran.

Kiedy zaczynamy akceptować siebie nawzajem takimi, jakimi jesteśmy, z naszymi ograniczeniami i błędami, kiedy zaczynamy pracować nad uzdrowieniem naszych ran, zarówno indywidualnie, jak i wspólnie to po prostu osiągamy wybaczenie. Może to oznaczać rozpoczęcie nowego rozdziału w naszej relacji, z nową perspektywą i nowymi umiejętnościami komunikacji, które pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie nawzajem i unikać powtarzania starych błędów.

Komunikacja otwierająca drogę do wybaczenia
Komunikacja otwierająca drogę do wybaczenia

Wyzwania wybaczenia

Czyli jak akceptacji ograniczeń prowadzi do uzdrowienia relacji

Zrozumienie, że nie jesteśmy nadludźmi, że mamy swoje ograniczenia i że nie zawsze będziemy w stanie spełnić oczekiwania drugiej osoby, jest ważnym krokiem w kierunku prawdziwego wybaczenia. Wybaczenie zaczyna się od akceptacji siebie nawzajem, naszych doświadczeń, błędów i ograniczeń, i otwarcia do prawdziwego zrozumienia i współczucia. Życie jest nieustającą podróżą pełną wyzwań i niepewności. Każdy dzień przynosi nowe lekcje, a także okazje do wzrostu i głębszego zrozumienia siebie i innych. W miarę jak podążamy przez te zakręty i zwroty, trafiając na niespodziewane przeszkody, nasza zdolność do adaptacji, odwagi i współczucia jest nieustannie testowana.

Czasami, wyzwania życiowe mogą nas zaskoczyć, rzucając nas w wir emocji i niepewności. Mogą nas zdezorientować, zmuszając do zatrzymania się i refleksji nad tym, co naprawdę jest ważne. I w tych momentach, nasze relacje są zarówno naszą siłą, jak i naszym lustrem, odbijającym nasze najgłębsze lęki, nadzieje i pragnienia.

Proces wybaczenia jest podróżą samą w sobie. Zaczyna się od akceptacji – swojego bólu, swoich uczuć, a także akceptacji bólu i uczuć innych. Jest to trudne, ale konieczne jeśli naszym celem jest wybaczenie.

Wyzwania wybaczenia
Wyzwania wybaczenia

Wybaczenie w praktyce

Jak otwartość i wsparcie budują fundament silnej relacji

Kiedy otworzymy się na siebie, wyrażając swoje uczucia i słuchając uczuć drugiej osoby z empatią i otwartością, zaczynamy budować mosty zrozumienia. Dzielenie się swoimi doświadczeniami i uczuciami jest kluczem do głębszego zrozumienia tego, co naprawdę się wydarzyło, i co możemy zrobić, aby naprawić relację i poruszać się naprzód.

Być może nie zawsze będziecie mieli zasoby lub umiejętności, aby poradzić sobie z wyzwaniami, które życie rzuca Wam na drodze. Nie odkładajcie szukania wsparcia, które pomoże Wam przejść przez trudne czasy. Być może to wsparcie przyjdzie z zewnątrz, od przyjaciół, rodziny lub profesjonalnych terapeutów. Znam pary, które już nie są razem, ale zgadzają się, że za dużo się wydarzyło, aby pozostać razem. Uważają także, że gdyby zaczęli pracować nad swoim związkiem wcześniej, być może udałoby się go uratować.

Miłość i wsparcie to esencja każdej silnej relacji. Są jak solidne fundamenty, na których możemy zbudować swoje życie, nawet w obliczu trudności. Chociaż nie możemy obiecać, że zawsze będziemy mogli być tam, gdzie tego chcemy, możemy zawsze wybrać otwartość, uczciwość i gotowość do wsparcia siebie nawzajem, na ile to możliwe.

Wybaczenie w praktyce
Wybaczenie w praktyce

„Akceptacja, tolerancja i przebaczenie; to lekcje zmieniające życie”.

Jessica Lange

Codzienna praktyka wybaczenia

Wybaczenie, zrozumienie i otwartość – czyli triada trwałych i zdrowych relacji

Zawsze jest wybór. Wybór, by zbliżyć się do siebie, zrozumieć się nawzajem, i wspólnie pracować nad znalezieniem drogi naprzód, która będzie służyła obu stronom. Każdego dnia możemy wybrać miłość, zrozumienie i współczucie, niezależnie od przeszłych zranień czy błędów. I w tej codziennej praktyce wybaczania, zrozumienia i otwartości, znajdujemy prawdziwe znaczenie miłości, partnerstwa i życia pełnego znaczenia.

Zrozumienie i akceptacja są kluczowymi filarami, na których opiera się proces wybaczenia w relacjach. Istotne jest, aby otworzyć swoje serce i umysł na doświadczenie bólu drugiej osoby, bez wpadania w pułapkę usprawiedliwiania swoich działań czy negowania tego bólu. Nawet jeśli nie mieliśmy zamiaru sprawić bólu, nasze działania mogą nieświadomie zranić kogoś, kogo kochamy.

„Wierzę, że przebaczenie jest najlepszą formą miłości w każdym związku. Potrzeba silnej osoby, aby powiedzieć przepraszam i jeszcze silniejszej osoby, aby wybaczyć.”

Yolanda Hadid

Wybaczenie pomimo różnic

Czyli lekcja z dziecięcego placu zabaw

Przykład dziecka, które rzuca kamieniem i przypadkowo rani inne dziecko, jest ilustracją tego, że intencje nie zawsze są równoznaczne z rezultatami. Chociaż ruch nie był celowy, ból jest prawdziwy i nie można go zanegować, twierdząc, że brak złej woli powinien zniwelować cierpienie. Zamiast tego, warto uznać konsekwencje swoich działań i poczuć ból, który spowodowaliście.

Proces wybaczenia opiera się na uznaniu bólu drugiej osoby, bez chowania się za zasłoną niewiedzy czy nieświadomości. Nawet jeśli byliśmy niewiedzący, że nasze działania mogą zranić, ważne jest, aby uznać, że tak się stało i otworzyć się na słuchanie ich przeżyć.

Paradoksalnie, wybaczenie może być procesem, który nas zbliża, nawet jeśli początkowo wydarzenie to wydawało się przeszkodą w naszej relacji. Istotą tej transformacji jest otwartość na różne punkty widzenia oraz docenienie ich znaczenia w danej sytuacji. Nie oznacza to wyboru jednego punktu widzenia kosztem drugiego, ale zrozumienie, że obie perspektywy mogą istnieć obok siebie, co pomaga nam lepiej zrozumieć sytuację.

Wybaczenie pomimo różnic
Wybaczenie pomimo różnic

Wspólne budowanie – od otwartości do wybaczenia w związku

Gdy jesteśmy gotowi słuchać i rozumieć perspektywę drugiej osoby, bez odczuwania potrzeby obrony czy negowania, otwieramy drzwi do głębszego zrozumienia i wybaczenia. To otwarcie pozwala nam współpracować, aby znaleźć rozwiązanie, które służy obu stronom, pozwalając nam kontynuować budowanie silniejszej, bardziej zrozumiałej i wspierającej relacji.

W tym procesie, nie tylko odkrywamy nowe poziomy zrozumienia i empatii w stosunku do drugiej osoby, ale także w stosunku do siebie. Rozwijamy głębszą świadomość naszych własnych uczuć, reakcji i sposobów radzenia sobie, co wzbogaca naszą relację i prowadzi do trwałego wybaczenia.

Nie ma miłości bez wybaczenia i nie ma wybaczenia bez miłości.
Bryant H. McGill

Zapraszam Cię na Nawigatora Emocji , który przygotują Cię do radzenia sobie z Twoimi emocjami oraz toksycznymi zachowaniami osób, które Cię otaczają. Jeśli chcesz pomagać innym to zapraszam Cię na te szkolenia “Trener Inteligencji Emocjonalnej” lub “Diagnosta Inteligencji Emocjonalnej” Wpisz kod: 5XU9XAZV, aby otrzymać 1000 zł rabatu. Dostępnych jest tylko 10 takich kuponów.

Mogą Cię też zainteresować te artykuły:

Podziel się artykułem:

EI Expert - inteligencja emocjonalna w teorii i praktyce
Czym jest system EI Expert?
Jak rozwinąć odporność psychiczną?

Jak rozwinąć odporność psychiczną?

Pewnie zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś odporny psychicznie. Twoja psychika ma niesamowite zdolności adaptacyjne. W obliczu trudności potrafisz zmobilizować wszystkie

Więcej wpisów

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *