Niska inteligencja emocjonalna

13 lipca, 2023IE - emocje5,7 min

Inteligencja emocjonalna – czym jest?

Inteligencja emocjonalna (IE) to zdolność do rozumienia i zarządzania własnymi emocjami, a także emocjami innych. Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej są w stanie:

 • Rozpoznawać i nazywać swoje emocje
 • Rozumiejąc znaczenie swoich emocji
 • Regulować swoje emocje w sposób efektywny
 • Rozumiejąc emocje innych
 • Budować i utrzymywać pozytywne relacje z innymi

Niska inteligencja emocjonalna – jak się objawia?

Ludzie o niskiej inteligencji emocjonalnej mogą mieć trudności z:

 • Rozpoznaniem i nazwaniem swoich emocji
 • Rozumienia znaczenia swoich emocji
 • Regulacji swoich emocji w sposób efektywny
 • Rozumienia emocji innych
 • Budowania i utrzymywania pozytywnych relacji z innymi
Niska inteligencja emocjonalna - jak się objawia?
Niska inteligencja emocjonalna – jak się objawia?

Koszty niskiej inteligencji emocjonalnej

Niska inteligencja emocjonalna może prowadzić do wielu problemów w życiu osobistym i zawodowym. Osoby o niskiej inteligencji emocjonalnej mogą mieć trudności z:

 • Rozwiązywaniem konfliktów
 • Budowaniem zaufania
 • Wywieraniem wpływu
 • Motywowaniem innych
 • Nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji
 • Zarządzaniem stresem
 • Rozwijaniem kariery

Jak poprawić niską inteligencje emocjonalną

Istnieje wiele sposobów na poprawę inteligencji emocjonalnej. Niektóre z najskuteczniejszych metod to:

 • Trening samoświadomości – to zdolność do rozpoznawania własnych emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pozwala nam to zrozumieć, jak nasze emocje wpływają na nasze myśli i zachowanie.
 • Trening samokontroli – to zdolność do regulowania własnych emocji w sposób efektywny. Pozwala nam to zachować spokój i opanowanie w sytuacjach stresowych.
 • Trening empatii – to zdolność do zrozumienia i współodczuwania emocji innych osób. Pozwala nam to budować pozytywne relacje z innymi i tworzyć więzi.
 • Trening umiejętności interpersonalnych – to zdolność do efektywnej komunikacji, współpracy i rozwiązywania konfliktów. Pozwala nam to tworzyć i utrzymywać pozytywne relacje z innymi.
 • Trening inteligencji emocjonalnej

Przyczyny niskiej inteligencji emocjonalnej

1. Brak wiedzy na temat emocji

Większość ludzi nie uczy się niczego o emocjach. Nasze społeczeństwo i systemy edukacyjne kładą znacznie większy nacisk na rozwój inteligencji skrystalizowanej (wiedzy). Wiele osób ma trudności z wyrażaniem i rozumieniem swoich emocji. Nie potrafią ich nazwać ani wskazać, co je wywołuje, nie mówiąc już o zarządzaniu nimi.

2. Niska inteligencja intrapersonalna

Inteligencja intrapersonalna to zdolność do zrozumienia swojego życia wewnętrznego. Ludzie, którzy są w zgodzie ze swoimi myślami i emocjami, mają zwykle wysoką inteligencję intrapersonalną. Inteligencja emocjonalna jest naturalną konsekwencją wysokiej inteligencji intrapersonalnej. Im głębiej możesz spojrzeć w siebie, tym głębiej możesz spojrzeć na kogoś innego. Na bardzo podstawowym poziomie ludzie są tacy sami. Mają te same lęki, nadzieje, obawy i marzenia.

3. Brak praktyki

Rozwijanie inteligencji emocjonalnej to nie tylko kwestia wiedzy. Jest to umiejętność, która wymaga praktyki i informacji zwrotnej, aby ją doskonalić. Powiedzmy, że zachowujesz się w sposób społecznie niewłaściwy. Jeśli Twoje otoczenie posiada wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, wyjaśni Ci dokładnie, w jaki sposób Twoje zachowanie ich obraziło, zapewniając Ci negatywną informację zwrotną, której potrzebujesz. Biorąc tę krytykę pod rozwagę i stawiając się na ich miejscu, możesz lepiej zrozumieć swój błąd i zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. 

4. Wychowanie

Jeśli wychowałeś się w rodzinie, w której mówienie o emocjach było zniechęcane lub karane, prawdopodobnie masz niską inteligencję emocjonalną. Dzieci przez większość czasu naśladują rodziców. Jeśli rodzice źle radzili sobie ze swoimi emocjami, dzieci to podchwytują.

Wielu rodziców jest niedostatecznie zaangażowanych w życie emocjonalne swoich dzieci. Pytają swoje dzieci o oceny i wszystko inne, ale rzadko pytają je, jak się czują. W rezultacie dorastają one w środowisku, w którym uważają, że mówienie o uczuciach jest niebezpieczne.

Muszą same radzić sobie ze swoimi emocjami. Podobnie jak ich rodzice, mają niewielkie lub żadne zrozumienie swoich emocji.

Przyczyny niskiej inteligencji emocjonalnej
Przyczyny niskiej inteligencji emocjonalnej

5. Negatywny pogląd na emocje

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo “emocje”?

Prawdopodobnie słowo to ma negatywne konotacje. Emocje są postrzegane jako przeciwieństwo logiki, coś, co nasze społeczeństwo wysoko ceni. Pod wieloma względami emocje są przeciwieństwem logiki. Kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji, jesteśmy mniej skłonni do logicznego myślenia.

Ale, ale…

Łatwo jest zapomnieć, że emocje mają własną logikę. Kiedy logicznie podchodzimy do naszych emocji, możemy lepiej je zrozumieć i nimi zarządzać.

Nasze społeczeństwo ceni logikę, ponieważ dała nam tak wiele. Używamy logiki do zrozumienia zjawisk naturalnych i opanowania ich.

Ponieważ emocje są postrzegane jako przeciwieństwo logiki, wiele osób nie stosuje logiki do emocji. Zamiast traktować emocje jak każde inne naturalne zjawisko, które należy zrozumieć za pomocą rozumu, lekceważymy emocje jako coś, do czego nie można zastosować logiki.

Zachęca się nas do spychania emocji pod dywan i starania się być bardziej racjonalnymi.

Inteligencja emocjonalna, jak sama nazwa wskazuje, polega na stosowaniu logiki lub inteligencji do emocji. Postrzeganie emocji jako czegoś, co wykracza poza zakres logiki, jest receptą na niską inteligencję emocjonalną.

W czy może pomóc trening inteligencji emocjonalnej?
W czy może pomóc trening inteligencji emocjonalnej?

W czy może pomóc trening inteligencji emocjonalnej?

Trening inteligencji emocjonalnej może pomóc osobom z niską inteligencją emocjonalną w wielu obszarach życia. Może pomóc im:

 • Poprawić relacje z innymi – ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej są w stanie budować i utrzymywać pozytywne relacje z innymi. Są w stanie zrozumieć i współodczuwać emocje innych osób, co pozwala im na budowanie zaufania i bliskości.
 • Rozwiązywać konflikty – ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej są w stanie rozwiązywać konflikty w sposób konstruktywny. Są w stanie zrozumieć perspektywę drugiej strony i znaleźć rozwiązanie, które jest satysfakcjonujące dla obu stron.
 • Zarządzać stresem – ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej są w stanie zarządzać stresem w sposób efektywny. Są w stanie identyfikować źródła stresu i stosować strategie radzenia sobie ze stresem.
 • Rozwijać karierę – ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej są w stanie rozwijać karierę w sposób efektywny. Są w stanie budować relacje z innymi, motywować innych i rozwiązywać konflikty.

Trening inteligencji emocjonalnej to proces, który wymaga czasu i wysiłku. Jednak korzyści płynące z rozwoju inteligencji emocjonalnej są znaczące. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej są w stanie osiągnąć więcej w życiu osobistym i zawodowym. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o naszym treningu inteligencji emocjonalnej.

Tutaj dowiesz się więcej co mamy do zaoferowania dla Ciebie.

Zobacz również artykuł: Niewidzialne koszty niskiej inteligencji emocjonalnej w Twojej firmie

Dr Rafał Szewczyk
Dr Rafał Szewczyk
Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.

Czytaj też…

 • Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

IE - emocje, IE - teoria / wiedza akademicka, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.

 • Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

IE - emocje, IE i motywacja, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.

 • Odkryj wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

IE - emocje, IE w biznesie, IE w edukacji, IE w życiu, Psychologia wiedza|

Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.

Czym jest system EI Expert?

Zapraszamy:

Indywidualna diagnoza inteligencji emocjonalnej wraz z sesją edukacyjno-coachingową
Zostaw komentarz