Głos Mężczyzn – czy może decydować o karierze?

Picture of Dr Rafał Szewczyk

Dr Rafał Szewczyk

Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.
Czas czytania artykułu ~ ok. 4 minut

Podziel się artykułem:

Ostatnio wróciły do mnie pytania, które kiedyś często pojawiały się wśród naszych klientów: czy różnice w komunikacji między płciami rzeczywiście istnieją, czy też są jedynie wynikiem stereotypów. Dziś chcę pomóc Wam zrozumieć subtelności komunikacji związane z płcią.

Skupimy się na trzech kluczowych aspektach, które różnicują sposób komunikacji kobiet i mężczyzn:

 • Skłonność do rozmów,
 • Motywacje,
 • Sposoby wypowiadania się (np. ton głosu)

Skłonność do rozmów

Powszechnie uważa się, że kobiety mówią więcej niż mężczyźni. Czy rzeczywiście dominują w rozmowach? Badania sugerują coś przeciwnego (Deborah i Drakich, 1993). Na przykład, lekarki poświęcają średnio o dwie minuty więcej na rozmowy z pacjentami niż ich męscy koledzy (Roter, Hall i Aoki, 2002), co wynika z większego zaangażowania, a nie z naturalnej skłonności do mówienia. Dlatego kontekst ma kluczowe znaczenie dla dynamiki komunikacyjnej. Gdyby mężczyźni mieli podobne podejście do rozmów, różnice w czasie spędzanym na komunikacji mogłyby się zatrzeć.

Motywacje

Kobiety często dążą do tworzenia społecznych powiązań i pielęgnowania relacji, podczas gdy mężczyźni zazwyczaj koncentrują się na dominacji i osiąganiu konkretnych celów. Te różnice mają znaczący wpływ w miejscu pracy, wpływając na wszystko od dynamiki zespołowej po style zarządzania.

Zgodnie z badaniami w tej dziedzinie (Westover, 2010), kobiety mają skłonność do budowania i utrzymywania więzi, koncentrując się na relacjach i emocjach. Mężczyźni natomiast często są bardziej bezpośredni i skupiają się na wymianie informacji (Morrison, 2009). Rozumienie męskiego „stylu sprawozdawczego” i kobiecego „stylu relacyjnego” pozwala promować zrównoważone podejście w zespole, które czerpie siłę zarówno z bezpośredniej, jak i empatycznej komunikacji.

Głos Mężczyzn – czy może decydować o karierze?
Głos Mężczyzn – czy może decydować o karierze?

Nasze głosy

Nasze głosy odzwierciedlają różnice biologiczne: tonacja głosu mężczyzn jest zwykle prawie o oktawę niższa niż u kobiet, co wynika z różnic w poziomie testosteronu. Ten hormon, podczas dojrzewania, wydłuża struny głosowe. Nie jest więc zaskoczeniem, że kobiety często uważają mężczyzn o głębszych głosach za bardziej atrakcyjnych. Co ciekawe, preferencja głębokich głosów dotyczy również kobiet – na przykład, brytyjska premier Margaret Thatcher brała lekcje obniżania głosu przed wyborami, które ostatecznie wygrała.

Badania również pokazują, że dyrektorzy generalni mężczyźni o głębszych głosach często odnoszą większe sukcesy: zarządzają większymi firmami, zarabiają więcej i pozostają na swoich stanowiskach średnio o pięć miesięcy dłużej (Mayew, Parsons i Venkatachalam, 2013). Inne badanie pokazuje, że od czasów Calvina Coolidge’a (w 1923r – został prezydentem), każde wybory prezydenckie w USA wygrał kandydat o głębszym głosie (Klofstad, 2016). Te odkrycia podkreślają korzyści płynące z głębokich głosów mężczyzn. Jednak wyzwanie w miejscu pracy polega na skupieniu się na treści wypowiedzi, niezależnie od tonacji głosu

Jakie mam dla Ciebie 4 wnioski?

 1. Włącz równowagę w komunikacji: By zapewnić każdemu szansę na równy udział w rozmowach, wprowadzaj techniki takie jak limitowanie czasu wypowiedzi i rotacyjne uczestnictwo.
 2. Rozwijaj umiejętności komunikacyjne: Szkolenie z inteligencji emocjonalnej oferuje metody radzenia sobie z różnymi stylami komunikacji. Uczestnicy nauczą się, jak adaptować swoje podejście do potrzeb i uczuć innych
 3. Promuj zróżnicowane przywództwo: W Nawigatorze podkreślamy, jak różne style komunikacji mogą manifestować się w przywódczych umiejętnościach. Uczymy, jak rozwijać zarówno asertywność, jak i empatię, co jest niezbędne dla skutecznego lidera w dzisiejszym złożonym świecie korporacyjnym.
 4. Przekraczaj bariery komunikacyjne: Uczestnictwo w Nawigatorze pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć i zarządzać różnicami płci w komunikacji, przekształcając je z barier w mosty do innowacji i produktywności. Program zapewnia narzędzia niezbędne do efektywnego wyrażania i zrozumienia emocji, co znacząco wpływa na jakość interakcji zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Zachęcam do dołączenia do naszego szkolenia „Nawigator Emocji – Trening Inteligencji Emocjonalnej„. To nie tylko szansa na rozwój osobisty, ale również możliwość pracy nad konkretnymi umiejętnościami komunikacyjnymi i przywódczymi, które są cenione w każdym profesjonalnym środowisku.

Głos Mężczyzn – bibliografia:

 • James, Deborah, and Janice Drakich. „Understanding gender differences in amount of talk: A critical review of research.” (1993).
 • Klofstad, C. A. (2016). Candidate voice pitch influences election outcomes. Political psychology, 37(5), 725-738
 • Mayew, W. J., Parsons, C. A., & Venkatachalam, M. (2013). Voice pitch and the labor market success of male chief executive officers. Evolution and Human Behavior, 34(4), 243-248.
 • Morrison, R. L. (2009). Are women tending and befriending in the workplace? Gender differences in the relationship between workplace friendships and organizational outcomes. Sex roles, 60, 1-13.
 • Roter, D. L., Hall, J. A., & Aoki, Y. (2002). Physician gender effects in medical communication: a meta-analytic review. Jama, 288(6), 756-764.
 • Westover, J. H. (2010). “Gendered” Perceptions: Job Satisfaction and Gender Differences in the Workplace. International Journal of Diversity in Organizations, Communities, and Nations, 10(1), 49.

Podziel się artykułem:

EI Expert - inteligencja emocjonalna w teorii i praktyce
Czym jest system EI Expert?

Więcej wpisów

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *