Frustracja w pracy – jak sobie z nią poradzić?

Picture of Dr Rafał Szewczyk

Dr Rafał Szewczyk

Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.
Czas czytania artykułu ~ ok. 4 minut

Podziel się artykułem:

Wszyscy wiemy, jak frustrujące może być zmaganie się z trudnymi współpracownikami, długimi godzinami pracy i niekończącymi się terminami. Ale czy wiesz, że frustracja w pracy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych? Według najnowszych badań, pracownicy, którzy zgłaszają uczucie frustracji w pracy, częściej cierpią na bóle głowy, problemy żołądkowe, a nawet depresję.

Co więc możesz zrobić, jeżeli czujesz się sfrustrowany w pracy? 

Przede wszystkim należy spróbować zidentyfikować źródło frustracji. Czy jest to obciążenie pracą? Współpracownicy? Szef? Obciążenie pracą może być głównym źródłem frustracji w miejscu pracy, zwłaszcza gdy zadania wydają się nie do pokonania. Ponadto sposób, w jaki liderzy zwracają się do pracowników i komunikują się z nimi, zwiększa poziom niezadowolenia. Jeżeli kierownicy nie są otwarci na poszukiwanie rozwiązań lub nie zachęcają pracowników do podejmowania inicjatywy, może to utrudniać wykonywanie nawet prozaicznych zadań. W końcu poziom stresu wzrasta, ponieważ pracownicy czują się przytłoczeni zarówno czynnikami, na które mają wpływ, jak i tymi, na które nie mają wpływu. 

Po zidentyfikowaniu problemu, można zacząć myśleć o sposobach jego rozwiązania. Na przykład, jeżeli masz problemy z komunikacją ze współpracownikami, być może należy przeprowadzić rozmowę na temat oczekiwań i granic. Jeżeli czujesz się przytłoczony ilością pracy, być może istnieje sposób, aby przekazać część zadań lub na jakiś czas przyjąć lżejsze obciążenie.

Przyznaj się do frustracji – to normalne, że od czasu do czasu tak się czujesz.

Każdy ma prawo czuć się sfrustrowany i wszyscy mamy w życiu chwile, w których czujemy, że świat jest przeciwko nam. Ale zamiast tłumić te emocje, ważne jest, aby szczerze przyznać, że życie daje nam się we znaki. Proszę przyznać się do frustracji, zamiast pozwolić, aby się ona rozwijała pod powierzchnią – będziesz zaskoczony, jak wiele ulgi może przynieść ta mała czynność dla Twojego samopoczucia emocjonalnego. Ponadto proszę spróbować określić, co może być źródłem stresu. Po zidentyfikowaniu tego czynnika, życie może stać się o wiele mniej przytłaczające. Następnie zaczniesz szukać rozwiązań dla swoich frustracji.

Porozmawiaj z kimś o tym, co Cię dręczy – z przyjacielem, członkiem rodziny lub terapeutą.

Mówienie o swoich problemach jest świetnym sposobem na znalezienie ulgi i może dać Ci pomocny wgląd w sprawy, które są przyczyną Twojego cierpienia. Otwarcie się przed przyjacielem, członkiem rodziny lub terapeutą pozwoli Ci na przetworzenie swoich uczuć w bezpiecznej przestrzeni i może pomóc w uzyskaniu jasności. Możesz nawet odkryć głębiej zakorzenione problemy. Niezależnie od tego, komu zdecydujesz się zwierzyć, ważne jest, aby być szczerym i otwartym, aby ta osoba mogła lepiej zrozumieć Twoją perspektywę i efektywnie Ci pomóc.

Opracuj plan rozwiązania problemu – może to być rozmowa z szefem lub poszukiwanie nowej pracy.

Rozwiązanie problemu w pracy może być trudnym i zniechęcającym zadaniem. Ale kluczem do jego pokonania jest opracowanie właściwego planu. W zależności od tego, co może być problemem, najlepiej jest ocenić wszystkie możliwe rozwiązania. Rozmowa z szefem lub szukanie nowej pracy powinny być brane pod uwagę jako potencjalne rozwiązania. Te dwie drogi oferują różne korzyści – teraz trzeba tylko zdecydować, która z nich jest najlepsza dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb. Czy to będzie bezpośrednia rozmowa z przełożonymi w celu zażądania pewnych zmian, czy też poszukiwanie pracy gdzie indziej, obie te drogi powinny być zbadane i ocenione obok siebie, aby znaleźć skuteczne i pomyślne rozwiązanie.

Poświęć trochę czasu dla siebie poza pracą – chodź na spacery, czytaj książki, spędzaj czas z bliskimi.

Poświęcenie czasu dla siebie poza pracą jest ważne dla zachowania zdrowej równowagi w życiu. Regularne spacery, czytanie książek, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi może poprawić ogólne samopoczucie i pomóc w radzeniu sobie ze stresem zawodowym. Wykonywanie takich czynności może zapewnić Ci wgląd i jasność w przypadku trudnych decyzji osobistych lub zawodowych, które będziesz musiał podjąć. Ponadto, łączenie prostych momentów radości i więzi z innymi ludźmi zwiększa docenianie drobnych rzeczy w życiu, co jest umiejętnością niezbędną do prowadzenia spełnionego stylu życia. Poświęcenie choćby godziny na lekturę lub spacer po parku może naładować Twoje baterie, dając motywację do skutecznego stawiania czoła codziennym wyzwaniom.

Nie pozwól, aby frustracja zawładnęła Twoim życiem – pamiętaj, że w życiu są też dobre rzeczy.

Łatwo jest dać się przytłoczyć uczuciu frustracji, ale tak nie musi być. Życie jest wypełnione wieloma wspaniałymi i satysfakcjonującymi elementami, takimi jak znaczące związki, osiągnięcia, z których można być dumnym, oraz chwile radości, które są wyjątkowe dla każdego człowieka. Dlatego, gdy ciężar frustracji wydaje się zbyt duży i grozi przejęciem kontroli nad naszym życiem, pamiętaj, że życie oferuje również niewyobrażalne piękno. Skup się na tych dobrych stronach, aby przywrócić cel i spokój w swoim życiu.

Podziel się artykułem:

EI Expert - inteligencja emocjonalna w teorii i praktyce
Czym jest system EI Expert?

Więcej wpisów

Podziel się: