Ekspert wyjaśnia: Jak radzić sobie z emocjami

Ekspert wyjaśnia: Jak radzić sobie z emocjami
Dr Rafał Szewczyk

Dr Rafał Szewczyk

Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.
Czas czytania artykułu ~ ok. 5 minut

Podziel się artykułem:

Jak radzić sobie z emocjami?

Pierwszą rzeczą, jaką musisz sobie uświadomić w nauce radzenia sobie z emocjami jest to, że emocja nie jest Twoim przeciwnikiem. To nie ona jest Twoim wrogiem, nawet, jeśli jest Ci z nią źle. Nie stoisz na ringu bokserskim z trudnymi emocjami jako zawodnik_czka w jednym narożniku naprzeciw Twojej złości czy smutkowi w drugim narożniku. Twoje emocje są Twoimi sprzymierzeńcami. One są Ci dane w roli Twojego trenera i obrońcy. Mają zagrzewać do walki lub działania na rzecz ważnych dla Ciebie rzeczy. Mają bronić przed wrogimi relacjami, zbyt ryzykownymi sytuacjami i decyzjami, których będziesz żałował_a. Radzenie sobie z emocjami to radzenie sobie przy udziale emocji w starciu z życiowymi wyzwaniami. Radzenie sobie z emocjami to nie jest “znikanie” emocji, które sprawiają Ci dyskomfort. Ten dyskomfort jest najlepszym źródłem motywacji do tego, żebyś zrobił_a coś, żeby zaczęło Ci być dobrze.

Jak radzić sobie z emocjami
Jak radzić sobie z emocjami?

Skąd mam wiedzieć, czy to, co czuję, jest właściwe? Skąd wziąć motywację do działania? Dlaczego inni mnie tak irytują? Czy mam prawo złościć się i pokazywać, co tak naprawdę czuję? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz po obejrzeniu naszej 15-minutowej instrukcji obsługi emocji. To niewiarygodne, że nikt nas tego nie nauczył w szkole. Na szczęście możesz nadrobić tę krótką, ale jakże ważną życiową lekcję razem z nami w cenie zaledwie jednej kawy. Kliknij tutaj.

Emocje: Twoja wewnętrzna instrukcja obsługi

Na większość problemów opisywanych przez forumowiczów z różnych grup psychologicznych istnieje uniwersalny algorytm odpowiedzi. Przeczytaj do końca, aby go poznać.

My ludzie zostaliśmy wyposażeni w bezpieczniki pt. EMOCJE. Problem polega na tym, że nikt nie dołączył do nich instrukcji obsługi. Dlatego ludzie pozwalają naruszać swoje granice, tkwią w niewspierających relacjach, dają się wykorzystywać, nie pozwalają sobie na autentyczność, nie są w stanie podejmować decyzji, za które tylko oni biorą odpowiedzialność… nie odczytują sygnałów o tym, że relacja z drugą osobą może być dla nich źródłem cierpienia, nadmiernie polegają na opiniach innych osób, albo złoszczą się i obwiniają cały świat, że jest im w życiu źle.

Tymczasem nie potrzebujesz, żeby ktoś Ci powiedział, że druga osoba Cię krzywdzi, i że nie powinna tego robić.

Nie potrzebujesz przyzwolenia innych (często obcych) ludzi do tego, żeby Ci powiedzieli, że masz prawo nie zgodzić się na czyjeś zachowanie, jeśli ono sprawia, że czujesz się źle. Nawet jeśli ta druga osoba jest Ci bliska, a Ty nie chcesz jej zranić albo rozzłościć.

Jak radzić sobie z emocjami
Jak radzić sobie z emocjami?

Jak Twój wewnętrzny głos emocji pomaga Ci stanąć w obronie własnych praw?

Cały komplet informacji o tym, jak postępować w relacjach, masz już w sobie. Te informacje zawarte są w Twoich emocjach. To z emocji każdy człowiek jest w stanie wnioskować, czy to, czego doświadcza (także od innych) jest okej, czy nie. To z emocji jesteś w stanie odczytać, czego potrzebujesz, albo jaka cenna dla Ciebie wartość jest zagrożona.

Jeśli Twój_oja teść_ciowa mówi Ci, że nie powinnaś_nieneś tak wychowywać swojego dziecka, to możesz powiedzieć, że jeśli prosił(a)byś o jej opinię, to teraz był(a)byś jej za to wdzięczny_a, ale że o nią nie prosiłeś_łaś, to nie widzisz powodów do wdzięczności. Nie widzisz też powodów, aby podobnymi uwagami miał_a się z Tobą dzielić w przyszłości.

Jeśli Twój_oja szef_owa mówi, że wszyscy rozumieją konieczność pracy po godzinach dla dobra projektu, i tego samego oczekuje od Ciebie, to możesz mu/jej powiedzieć, że o ile cenisz i lubisz swoją pracę, to potrzebujesz swobodnie korzystać z czasu wolnego, między innymi po to, aby w pracować efektywnie w dłuższej perspektywie czasowej.

Jak radzić sobie z emocjami
Radzenie sobie z emocjami

Nie szukaj lifehacków, posłuchaj emocji

Twój naturalny motor do działania!

Czasami ludzie szukają “haków” czy “sposobów” na to, żeby się jakoś zmotywować do działania. Tak jakby można było oszukać swój organizm i zaprzęgnąć go do pracy mimo albo nawet wbrew naszej woli.

Tymczasem cała energia, jakiej potrzebujemy do dowolnego działania, jest w nas. Ona jest w naszych emocjach. Trzeba ją tylko umieć obsłużyć. Jeśli nie potrafisz się zmotywować, to znaczy, że nie znasz siebie. Nie wiesz, co Cię napędza, albo nie umiesz tej energii odzyskiwać (np. odpoczywając).

Jeśli chcesz wiedzieć “jak przestać…” – musisz znać odpowiedź na pytanie, skąd ta energia do Ciebie przyszła, jaka stoi za nią emocja, i jaką funkcję w danym momencie Twojego życia spełnia.

Jeśli chcesz wiedzieć “jak zacząć…” – musisz znać odpowiedź na pytanie, jaki w istocie cel chcesz osiągnąć, skąd on pochodzi, i czy wartość, jaka za tym stoi, jest Twoja.

Kiedy nauczysz się radzić sobie ze swoimi emocjami jako ze swoimi życiowymi sprzymierzeńcami, a nie przeciwnikami, to bez problemu będziesz w stanie pokierować swoim życiem i relacjami w taki sposób, aby służyły Tobie i Twojemu dobru.

Emocje mogą być Twoim obrońcą, Twoim doradcą, Twoim motorem działania. Albo Ty przejmiesz kontrolę nad nimi, albo one przejmą kontrolą nad Tobą. Emocje to Twoja życiowa energia. Ucząc się je obsługiwać, uczysz się zarządzać energią do osiągania ważnych dla Ciebie celów. A to wbrew pozorom nie jest takie trudne.

Jak radzić sobie z emocjami
Jak poradzić sobie z emocjami?

Jak radzić sobie z emocjami?

4 Kroki, które przekształcą Twoje reakcje

Dla niektórych osób może być trudne odkrycie instrukcji obsługi emocji na własną rękę. Na szczęście są na to gotowe sposoby i rozwiązania. Najlepszym, jaki znamy, jest nasz autorski Trening Inteligencji Emocjonalnej. Wiem, że z różnych powodów (czasu, pieniędzy itd.) możesz nie móc wziąć w nim udziału dlatego poniżej przedstawię Ci 4 kroki jak radzić sobie z emocjami:

  1. Nie tłum emocji — nie szukaj rozproszenia ani nie poddawaj się powierzchownym radom typu „zajmij się czymś”.
  2. Rozpoznaj swoje emocje — przyznaj sobie, że czujesz smutek, złość, niepokój. Na przykład: „Czuję niepokój, odczuwam go w głowie, sercu i ciele”.
  3. Znajdź źródło swoich emocji — zastanów się, skąd się biorą; „Czuję niepokój, bo obawiam się popełnienia błędu”.
  4. Zrozum, co próbują Ci przekazać — emocja straci nad Tobą kontrolę, gdy zrozumiesz, co chce Ci powiedzieć. Np. Twój niepokój może wynikać z obawy przed niepowodzeniem w realizacji celów, smutek może sygnalizować, czego brakuje w Twoim życiu.

Wiem, że te 4 kroki nie są proste – wiec tutaj udostępnimy pełną instrukcję obsługi emocji.

Emocje to lekcje, które wymagają, by ich słuchać i czuć — nie uciekaj przed nimi

Podziel się artykułem:

EI Expert - inteligencja emocjonalna w teorii i praktyce
Czym jest system EI Expert?
Co to jest NVC?

Co to jest NVC? Odkryj tajniki!

Porozumienie bez Przemocy (NVC) to potężne narzędzie komunikacyjne oparte na zasadzie Ahimsa, promującej współczucie i brak przemocy. Opracowane przez Marshalla

Więcej wpisów

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *