Jak skutecznie rozwiązać konflikty w pracy? Oto Sposoby!

1 września, 2023IE w biznesie5 min

Konflikty w miejscu pracy zdarzają się często. Jeśli nie zareagujemy na nie odpowiednio, mogą wpłynąć na spadek efektywności, zepsuć atmosferę w zespole czy nawet sprawić, że ludzie będą odchodzić z firmy. Jednak korzystając z inteligencji emocjonalnej w pracy, łatwiej będzie nam rozwiązywać problemy i utrzymać dobrą atmosferę.

8 sposobów rozwiązywania konfliktów w grupie:

1. Rozumienie emocji w miejscu pracy

Dobra zdolność rozumienia emocji w miejscu pracy oznacza zrozumienie uczuć i tego, co może wywołać reakcję u Twoich pracowników. Poznanie czułych punktów pracowników oraz tego, co może ich zdenerwować, pozwala unikać lub rozładowywać potencjalne konflikty zanim się pojawią.

Przykład:

Zdarzają się sytuacje, kiedy brakuje zrozumienia dla intencji, z jakimi przełożony wręcza pewne „bonusy”. Doskonałym przykładem może być „incydent z czekoladami Merci*”. Z jednej strony media i komentatorzy podkreślają, że zamiast oczekiwanej premii pracownicy otrzymali słodycze. Z drugiej – przedstawiciele firmy podkreślają, że to miało być symboliczne podziękowanie za wspólną pracę. W sieci pojawia się wiele podobnych historii. Pracownicy otrzymują na przykład designerskie skarpety czy herbatę wspomagającą trawienie. Kluczowy problem nie leży w samym gestie wręczenia prezentu. W końcu każdy z nas z przyjemnością skosztowałby czekolady, założył oryginalne skarpety czy napił się herbaty w towarzystwie kolegów z pracy, zwłaszcza gdy za oknem panuje szarość. Kłopot pojawia się, gdy przełożeni nie mają wystarczającej wrażliwości emocjonalnej, by dostrzec odpowiedni moment i okoliczności dla takich niespodzianek.

2. Refleksja nad własnymi emocjami

Zachęcaj ludzi do refleksji nad własnymi emocjami i tym, co je wywołuje. Jednym z głównych powodów konfliktów i nieporozumień w miejscu pracy jest brak świadomości ludzi na temat własnych emocji. Skłaniając ludzi do zastanowienia się nad tym, jakie emocje przeżywają i dlaczego, przygotowujesz ich do skutecznego zarządzania nimi, nawet w trudnych sytuacjach. Dlatego stworzyliśmy diagnozę inteligencji emocjonalnej. Uzbraja ona ludzi w świadomość swojej inteligencji emocjonalnej oraz narzędzia do refleksji nad własnymi emocjami.

3. Rozumienie innych przed oczekiwaniem zrozumienia dla siebie

Dla wielu ludzi jest to jedno z najtrudniejszych zadań, ponieważ naszym pierwszym odruchem w sytuacji konfliktu czy nieporozumienia jest upewnienie się, że nasze poglądy są dokładnie i sprawiedliwie przedstawione. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej rozumieją jednak, że ważniejsze jest najpierw próba zrozumienia stanowiska drugiej osoby.

8 sposobów rozwiązywania konfliktów grupowych
8 sposobów rozwiązywania konfliktów grupowych

4. Menedżerowie z wysoką inteligencją emocjonalną

Upewnij się, że wszyscy menedżerowie podzielają to podejście i rozwijają w miejscu pracy wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Muszą stanowić dobry przykład dla swoich zespołów i sprawić, by czuli się zrozumiani. Wywoła to efekt domina, pomagając wszystkim wzmocnić inteligencję emocjonalną w miejscu pracy.

5. Umieć słuchać

Podstawą dobrej inteligencji emocjonalnej w miejscu pracy jest umiejętność aktywnego i empatycznego słuchania innych oraz reagowania w sposób pokazujący, że rozumiemy uczucia drugiej osoby. Wielu z nas ma z tym problem. Często jesteśmy tak pochłonięci własnym życiem, myślami i uczuciami, że naprawdę nie słuchamy tego, co mówią inni. Zarządzanie konfliktami często zależy od twojej zdolności do pokazania innym, że rozumiesz ich perspektywę i że jesteś gotów próbować spojrzeć na sytuację z ich punktu widzenia.

6. Zachęcaj pracowników do unikania zakładania na wyrost

Wszyscy to robimy – obserwujemy jakąś sytuację, a następnie tworzymy w głowie historię, która ją tłumaczy. Problem polega na tym, że te historie często opierają się na założeniach i nie zawsze są dokładne. Zakładanie na wyrost w odniesieniu do innych może prowadzić do różnego rodzaju problemów, w tym nieporozumień i konfliktów. Jeśli Twoi pracownicy znajdują się w sytuacji, w której nie są pewni, co się dzieje, zawsze warto zachęcić ich do zadawania pytań i uzyskiwania wyjaśnień. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż próba samodzielnego wyjaśniania danej sytuacji.

7. Odpowiedzialność za konflikt

Zachęcaj pracowników do przyjęcia odpowiedzialności za swój udział w konflikcie. Nie ma nic gorszego niż osoba, która odmawia przyjęcia na siebie części winy za konflikt czy kłótnię. Zarządzanie konfliktem polega na przyjmowaniu odpowiedzialności za własne czyny i słowa oraz przyznawaniu się do błędów. Oznacza to również gotowość do przebaczenia innym, gdy oni postąpią podobnie.

8. Pamiętanie, że nikt nie jest doskonały

Częścią dobrej inteligencji emocjonalnej w miejscu pracy jest uznanie, że nikt nie jest doskonały. Wszyscy popełniamy błędy i mamy chwile, kiedy moglibyśmy lepiej poradzić sobie z sytuacją. Kluczem jest czerpanie nauki z tych chwil i postępowanie lepiej w przyszłości. Jeśli jesteś w stanie przyjąć odpowiedzialność za swój udział w konflikcie, pomoże to w rozładowaniu sytuacji i zapobiegnie przyszłym problemom.

Poznaj swój zespół, aby skutecznie zarządzać sposobami rozwiązywania konfliktów grupowych w miejscu pracy. Inteligencja emocjonalna w miejscu pracy to umiejętność, którą każda firma MUSI posiadać, aby zarządzać konfliktami. Warto przejść odpowiednie szkolenie poprzedzone diagnozą inteligencji emocjonalnej. Da to każdemu pracownikowi informacje, czy posiada takie zasoby, a jeśli się zdarzy, że nie, to uzbroimy go w techniki, które pozwalają na rozwiązywanie konfliktów w grupie.

Przedstawiamy Państwu ofertę specjalistycznych szkoleń dla firm w zakresie inteligencji emocjonalnej – EI Expert. Nasze programy bazują na wynikach pierwszego polskiego Testu Inteligencji Emocjonalnej, stworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki nim uczestnicy szkolenia zdobywają praktyczne narzędzia do efektywnego zarządzania emocjami, komunikacji i budowania relacji w środowisku pracy.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dr Rafał Szewczyk
Dr Rafał Szewczyk
Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.

Czytaj też…

  • Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

IE - emocje, IE - teoria / wiedza akademicka, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.

  • Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

IE - emocje, IE i motywacja, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.

  • Odkryj wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

IE - emocje, IE w biznesie, IE w edukacji, IE w życiu, Psychologia wiedza|

Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.

Czym jest system EI Expert?

Zapraszamy:

Indywidualna diagnoza inteligencji emocjonalnej wraz z sesją edukacyjno-coachingową
Zostaw komentarz