Komunikacja interpersonalna – jak mówić, by budować relacje?

efektywna-skuteczna-komunikacja-interpersonalna
Picture of Dr Rafał Szewczyk

Dr Rafał Szewczyk

Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.
Czas czytania artykułu ~ ok. 19 minut

Podziel się artykułem:

Złote zasady komunikacji interpersonalnej

Jak mówić, aby budować, a nie niszczyć?

W Google znajdziesz wiele zasad skutecznej komunikacji oraz metod ich efektywnego stosowania. Jednak bez odpowiedniego zrozumienia i dostosowania, te zasady nie wpłyną znacząco na Twoją komunikację interpersonalną. Często wynika to z głęboko zakorzenionych schematów, które dominują w Twojej komunikacji. W tym artykule na samym początku dostarczę Ci konkretne, sprawdzone wskazówki. Czyli to „mięso” o które prosicie na szkoleniach. Dowiesz się, co warto mówić i czego unikać, aby poprawić komunikację w biznesie. Na podstawie rzetelnych zasad, opartych nie na subiektywnych odczuciach, lecz na badaniach, pokażę, jak możesz rozwijać swoje zdolności interpersonalne i wprowadzać zmiany, które odmienią Twoją komunikację. Pózniej opiszę również to, co jest na szkoleniach 😉

Zapraszam! – poświeć chociaż 6 minut na początek tekstu (warto!) – resztę kiedyś tam doczytasz 😉
Komunikacja interpersonalna
Komunikacja interpersonalna

Podobnie jak wiele osób, Ty również pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak pewne powszechne zwroty mogą brzmieć nieuprzejmie, szczególnie w środowisku zawodowym. Ten tekst ma na celu zwrócenie Twojej uwagi na frazy, które, choć nieświadomie używane, mogą być odbierane jako niemiłe oraz aroganckie. To, że je często używasz, podobnie jak inni, nie oznacza, że są ok… Wpływają negatywnie na skuteczność Twojej komunikacji interpersonalnej. Jeśli w Twojej firmie często ich używacie, to po prostu obniżacie swoją efektywność. Generujecie tzw. negatywne emocje, prowadzące do zniechęcenia zarówno klientów, jak i Was samych, czyli pracowników. Badania jasno wskazują, że przeżywanie nieuprzejmości ma negatywny wpływ na zdolność do efektywnego myślenia i kreowania innowacyjnych rozwiązań. Te zwroty nie tylko wprowadzają nieprzyjemną atmosferę, ale również obniżają efektywność komunikacji i wydajność pracy.

Efektywna, skuteczna komunikacja interpersonalna

Jeśli pracujesz w korporacji, pewnie zauważył_ś, że większość osób stara się być uprzejma. Możliwe, że i Ty wypracował_ś sobie schematy, aby nie być posądzon_ o nieuprzejmość. Nawet jeśli masz najlepsze intencje, aby nie generować niepotrzebnych trudnych emocji, to i tak możesz mieć problem z oceną, czy to, co mówisz, może być odebrane jako nieuprzejme. W biznesie jeszcze trudniej jest wyłapać, które z naszych tekstów są odpowiednie, a które niekoniecznie. Powodem tego jest to, że większość osób w korporacjach stara się nie okazywać swoich emocji. Dobry przyjaciel, jeśli go zirytujesz, powie Ci o tym. Kolega z pracy, a tym bardziej Twój podwładny, raczej nie.

Są zdania, kiedy nieuprzejmość jest oczywista. Należą do nich bezpodstawne negatywne oceny na temat osób czy zespołów, jak również takie, które wywołują tzw. negatywne emocje w rozmowie. Możesz również prowadzić niestosowne rozmowy telefoniczne, które będą słyszalne dla innych w biurze. Jasne jest, że niektóre z poniższych zwrotów mogą być przez kogoś akceptowane, ale dla wielu będą irytujące. Więc nie ma sensu irytować ludzi. Nic dobrego z tego nie wyniknie dla Ciebie, Twojej organizacji ani ludzi, z którymi pracujesz.

Piszę to, ponieważ niektóre z tych zwrotów możesz słyszeć każdego dnia i nie słyszeć w nich nic złego. Może być prawdą, że u Ciebie nie generują one trudnych emocji. Prawdą jest też, że u innych już tak. Najtrudniej jest je zauważyć, gdy sam je wypowiadasz. Nie czujesz ich wagi i ostrości. Łatwiej jest zobaczyć ich niszczycielską moc, gdy są one adresowane do Ciebie bezpośrednio.

Skuteczna komunikacja
Skuteczna komunikacja

8 zwrotów, które wydają się niewinne, ale rujnują relacje zespołowe

Dowiedz się, dlaczego powinnaś ich unikać!

Jest jak jest.”

Sam wielokrotnie posługiwałem się tym zdaniem. Pomagało mi to uporać się z irytacją. Czułem wtedy, że nie mam wpływu na daną przeszkodę i mogę tylko ją zaakceptować, działając mimo jej istnienia. Jeśli mówimy to do siebie, to jest to w porządku. Pozwala nam wyrazić te trudne emocje, zamiast tłumić je w sobie. Problem pojawia się, kiedy mówimy to do drugiej osoby. Ona prawdopodobnie przyszła do Ciebie po pomoc, potrzebuje współczucia, wygadać się lub uzyskać Twoją radę. Odrzucając ją, wychodzisz na niegrzeczn_. Dobrze jest zamiast tego wykazać zainteresowanie z okazaniem empatii. Jeśli nie masz tej naturalnej emocjonalności, postaraj się o empatię poznawczą ;-). Zaufaj mi, to się opłaca Tobie i całej firmie ;-). Zacznij tak: „Widzę, że to jest trudne. Przykro mi, że przez to przechodzisz”. Takie zdanie ma moc, ale tylko wtedy kiedy jest powiedziane naturalnie. Jasne możesz nauczyć się języka żyrafy zamiast szakala (NVC – Nonviolent Communication – Porozumienie Bez Przemocy). Jednak nie będzie to działać bez inteligencji emocjonalnej. Widziałem kierowników, którzy mówili „kwadratowe zdania z NVC„. Trzeba wiedzieć jak przekazać ten sens aby był w zgodzie z kontekstem, Waszą relacją itd. Zapraszam na nawigatora – po nim będziesz to wszystko czuł_ i wiedział_ jak mówić.

Będziemy się temu przyglądać.”

Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma nic gorszego, niż usłyszeć to zdanie, kiedy kolejny raz zgłaszasz komuś ten sam problem. Usłyszeć to przy pierwszej rozmowie jest okej – daje to poczucie, że ktoś wziął pod uwagę zgłaszaną przez Ciebie trudność i zamierza przeanalizować sytuację i potencjalnie ją rozwiązać. Jeśli tem sam lub podobny zarzut słyszysz z ust tej samej osoby już któryś raz z kolei, to wiedz, że Twój rozmówca nie ma już najmniejszej ochoty uczestniczyć w żywym laboratorium fuck-upów. Nie mów mu więc, że planujesz poświęcić więcej czasu na rozkręcenie się tej trudnej sytuacji, żebyś mógł się jej dłużej poprzyglądać. Czas na analizę właśnie minął. Teraz Twoim zadaniem jest dostarczyć rozwiązań, albo przynajmniej ustalić czas, do kiedy sytuacja zostanie rozwiązana. Jeśli nie widzisz na to szansy – powiedz o tym otwarcie i przekierujcie rozmowę na to, jakie kroki w sytuacji braku zmiany podejmie każda ze stron. Tak będzie najuczciwiej i w dłuższej perspektywie najłatwiej dla wszystkich.

Chodzi o to…

Kiedy to mówisz, w powietrzu wisi ostrzeżenie. Odbiorcy mogą to odebrać jako zakamuflowane wymuszanie. Odczuwany jest nacisk na przyjęcie Twojego zdania oraz Twojego spojrzenia na dany temat. Jesteś odbieran_ jako osoba, która chce, aby jej zdanie było uznane za najważniejsze. Pewnie używasz tego nieumyślnie, ale nie zmienia to faktu, że możesz być odbieran_ jako zarozumiał_.

komunikacja interpersonalna
komunikacja interpersonalna

Znajdziemy sposób

Mówisz to i myślisz sobie – jakim to ja jestem świetnym przełożonym/przełożoną… Niestety, ale kiedy to wypowiadasz, nie jesteś nim/nią. Zastanów się, czy nie używasz tego w sytuacjach, w których chcesz zakończyć dyskusję, nie zagłębiać się w problem, zamknąć usta swoim pracownikom. Twoi podwładni również mają inteligencję emocjonalną i to zauważą. Przejrzą Cię, i tyle będzie z tego świetnego przełożonego/przełożonej. Zamiast tego powinien_ wysłuchać, dać mu/jej powiedzieć, pomóc mu/jej przejść razem przez ten problem. Nie mów tej frazy, bo możesz kogoś obrazić. Ludzie, nawet jeśli nie połączą od razu kropek, będą czuć pod skórą, że działasz w pewien sposób 😉 Zamiast tego powiedz: „Porozmawiajmy o tym i znajdźmy rozwiązanie”

Czy chcesz …?

To zdanie świetnie sprawdza się, gdy dajesz komuś wybór („Chcesz ze mną iść na obiad?”). Jednak jako sposób wydawania poleceń („Chcesz wynieść śmieci?”), jego pozorna uprzejmość brzmi protekcjonalnie. Wyraź swoją prośbę bezpośrednio. Zwracając się z uprzejmą prośbą, możesz zacząć od „Czy mógłbyś mi zrobić przysługę?'” Ludzie zazwyczaj chętnie pomagają, ale nie cierpią być manipulowani.

zasady dobrej komunikacji
zasady dobrej komunikacji

„To nie jest priorytet”

Nie widzę potrzeby ani żadnej korzyści aby frustrować pracownika. Pewnie już poświecił swój czas i wysiłek na ten projekt. Da się to powiedzieć inaczej aby przekierował swoje zasoby na pilne rzeczy. Uczymy tego na treningu inteligencji emocjonalnej.

Sprawa wygląda następująco

To zdanie sugeruje, że to, co za nim nastąpi, będzie ostateczną i niepodważalną opinią na dany temat. Nawet użyte nieumyślnie, może wydać się nieco zarozumiałe. Osoby naprawdę autorytatywne zwykle nie tracą czasu nawet na to zdanie. Przypomina mi się jeden profesor, który to zdanie często mówił do swojego zespołu. Na szczęście dotyczyło to spraw organizacyjnych, a nie hipotez badawczych… Mimo to „jego ludzie” wypracowali sposób, aby nie podejmował takich decyzji. Po prostu wypracowywali alternatywy, które były ok dla nich i te, których ich szef na pewno by nie chciał przyjąć. Było to męczące i nieefektywne… – chociaż trochę integrowało zespół 😉 Co powiedzieć zamiast tego: warto rozpocząć od słów „Myślę, że…”. Te dwa słowa eliminują wszelkie sugestie, że jesteś pretensjonaln_ nawet jeśli wygłaszasz swój dekret :-). Nie komunikuj się jak Jarosław Kaczyński do ludzi ze swojej partii. Czasy takiej komunikacji interpersonalnej już odeszły w dzisiejszych korporacjach i odejdą w polityce – czego Wam i sobie życzę ;-).

komunikacja w biznesie
Komunikacja w biznesie

Jeśli chcesz mojej szczerej opinii…

Po pierwsze, czy ktoś prosił Cię o opinię? Jeśli tak, to prawdopodobnie nie oczekuje ani nie potrzebuje niegrzecznej odpowiedzi pod płaszczykiem szczerości. Ludzie szukają pomocy, wsparcia i rozwiązań.  Daj im to! Okazuj pomoc, dawaj rozwiązania (ale inteligentnie emocjonalnie) i wspieraj emocjonalnie ;-). 

Słowa mają znaczenie. To one budują lub niszczą relacje. Bardziej przemyślane myślenie o tym, jak słowa wpływają na innych, jest jedną z najlepszych praktyk budowania relacji. To, że nie chcesz nikomu sprawiać przykrości i masz dobre intencje, to dużo za mało.

Oto 7 toksycznych zwrotów, które odbierają Ci autorytet w pracy

Jeśli używasz poniższych zdań, to bardzo potrzebujesz treningu inteligencji emocjonalnej.

„Nie mamy czasu na Twoje problemy”

Dajesz do zrozumienia, że osobiste lub zawodowe kwestie pracownika są mniej ważne. Po co to robisz? Możesz to bardziej inteligentnie emocjonalnie załatwić.

„Nie jesteś tu wystarczająco długo, aby to rozumieć”

Jak to powiedziałeś, to jest grubo… Nie przejmuj się i z takimi ananasami pracowaliśmy 😉 Nauczymy Cię, co i jak. Wskakuj tutaj na nawigatora emocji.

„Nie potrzebujemy Twojego zdania”

Niszczenie poczucia wartości u pracownika to najlepszy sposób na wywołanie emocji zatruwających Waszą relację. To się mega nie opłaca Tobie i Twojej firmie, i mówię tutaj o pieniądzach. Jeśli to jest nieoczywiste, to przeczytaj ten artykuł o ukrytych kosztach niskiej inteligencji emocjonalnej. Zapraszam również na konsultacje ;-). Jeśli po nich ze mną się nie zgodzisz, to zwracam kasę 😉

„Jestem szefem, więc wiem lepiej”

Tutaj już nasz trening inteligencji emocjonalnej będzie niewystarczający. Proponuję terapię. Masz za sobą takie duszki, jak na zdjęciu poniżej.

przed w trakcie i po terapii
Przed, w trakcie i po terapii

Jeśli to Twój szef wypowiada takie zdania, to powinnaś mieć go rozpracowanego na pięć ruchów do przodu. Czyli przyda Ci się trening inteligencji emocjonalnej. Sama praca z taką osobą będzie wspaniałym polem praktycznego wykorzystania nabytych kompetencji. Jest wiele osób, które pracują z takimi szefami. Tak naprawdę, to na nich opiera się firma i takie osoby są trudno zastępowalne.

„Możesz być wdzięczny, że masz pracę”

Chyba przeniosłeś się do lat 90… i do tego zachowujesz się jak bażant 😉 Czasy, że pracownik błagał o pracę, już minęły.

„Nie chcę Cię słuchać”

Tłumaczę na polski: Nie mam szacunku do Ciebie.

„Nie płacimy Ci za myślenie”

Tłumaczę na polski: właśnie zabiłeś ostatnie pokłady inicjatywy i kreatywności pracownika. W sumie, możesz już go zwolnić, bo co mogłeś zepsuć w Waszej relacji, to już zrobiłeś.

Zapraszam Cię na Nawigatora Emocji , który przygotują Cię do radzenia sobie z Twoimi emocjami oraz zachowaniami osób, które Cię otaczają. Jeśli chcesz pomagać innym to zapraszam Cię na te szkolenia “Trener Inteligencji Emocjonalnej” lub “Diagnosta Inteligencji Emocjonalnej” Wpisz kod: 5XU9XAZV, aby otrzymać 1000 zł rabatu. Dostępnych jest tylko 10 takich kuponów.

Efektywna komunikacja

Tutaj już będzie klasycznie – szkoleniowo

Proponuje dalej czytać – te informacje ułożą Ci wiele w głowie abyś poprawił swoją komunikację interpersonalną.

Zacznijmy od tego, czym jest samo pojęcie „komunikacja interpersonalna„, które często stosuje się podczas rozmów o efektywnej komunikacji. Otóż komunikacja interpersonalna to proces wymiany informacji między co najmniej dwiema osobami w celu wzajemnego przekazania myśli, uczuć, potrzeb, intencji, postaw itp. Jest istotną częścią naszego codziennego życia, ponieważ pomaga nam tworzyć relacje z innymi, wyrażać nasze potrzeby i pragnienia oraz budować zaufanie.

Każda informacja (komunikat) składa się z elementów werbalnych i niewerbalnych. Te pierwsze pozwalają nam lepiej przekazywać konkretne informacje dzięki wspólnemu znaczeniu słów. Drugie natomiast służą nieco mniej świadomemu przekazywaniu naszego nastawienia do przekazywanej treści.

Czym jest skuteczna i efektywna komunikacja?

Elementami komunikacji są kodowanie i dekodowanie – różnie pojmowane procesy, dzięki którym możemy się rozumieć. Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad tym, ale proces komunikacji to proces nieustannego szyfrowania i odszyfrowywania informacji. Im lepszym szyfrantem i jesteś, tym lepiej będziesz sobie radzić w relacjach z ludźmi.

Kluczowym aspektem w komunikacji międzyludzkiej jest jej aspekt ukryty. W nim właśnie wszystko zależy od mimiki rozmówcy, tonu głosu, delikatnych ruchów i ustawienia całego ciała i oczywiście kontekstu sytuacji, w której komunikat został nadany.

Słowo ,,komunikacja’’ pochodzi z łaciny od słowa comunis (wspólnota).

Kluczowym warunkiem efektywnej komunikacji jest wspólne dążenie do porozumienia.

Efektywna komunikacja interpersonalna dzięki podniesieniu inteligencji emocjonalnej
Efektywna komunikacja interpersonalna dzięki podniesieniu inteligencji emocjonalnej

Efektywna komunikacja – próba definicji

Efektywną komunikację możemy zdefiniować na kilka sposobów:

 • Jako takie przekazywanie informacji (komunikatów), które pozwala na zgodne z intencją odczytanie ich przez drugą osobę. Ważnym elementem jest tu odbiór rozmówcy, ponieważ komunikując się chcemy, by ludzie odebrali nas w określony sposób, a czasem spełnili naszą prośbę czy polecenie.
 • Efektywna komunikacja polega na wzajemnej wymianie informacji przez obie strony w celu osiągnięcia wspólnego zrozumienia. Wymaga dobrych umiejętności słuchania i jasnego wyrażania się.
 • Skuteczna komunikacja interpersonalna to umiejętność jasnego i efektywnego porozumiewania się z innymi ludźmi. Oznacza to, że potrafimy wyrażać się otwarcie i szczerze, rozumiejąc jednocześnie uczucia, potrzeby i perspektywy innych ludzi. Obejmuje ona aktywne słuchanie, jak również mówienie z jasnością i zrozumieniem.
 • Efektywna komunikacja jest kluczową umiejętnością sukcesu zarówno w kontekście osobistym, jak i zawodowym. Obejmuje umiejętność skutecznego przekazywania wiadomości i interpretowania sygnałów niewerbalnych w celu stworzenia znaczącego dialogu. Dzięki skutecznym umiejętnościom komunikacji interpersonalnej ludzie są lepiej przygotowani do radzenia sobie z konfliktami, budowania znaczących relacji z innymi, a nawet wywierania wpływu na otoczenie.
 • Skuteczna komunikacja interpersonalna polega na umiejętności słuchania, zwracania uwagi, udzielania informacji zwrotnej i rozumienia perspektywy drugiej osoby. Wiąże się to również z umiejętnością przekazywania własnych myśli i uczuć w jasny sposób, tak aby druga osoba mogła je zrozumieć.

Skuteczna komunikacja to lepsze relacje, przyjemniejsze życie i spokojniejsza głowa

Skuteczna komunikacja to lepsze relacje, przyjemniejsze życie i spokojniejsza głowa

Dlaczego warto trenować efektywną komunikację?

No dobrze, wiesz czym jest definicja efektywnej komunikacji. Ale czy wiesz, że rozwijanie umiejętności skutecznej i rzeczywiście efektywnej komunikacji może pomóc Ci każdego dnia w budowaniu silniejszych relacji z innymi i tworzeniu większego zrozumienia między ludźmi? Dobre umiejętności komunikacyjne są niezbędne w dobrze prosperujących firmach – niezależnie od tego, czy rozmawiasz z klientami czy z kolegami z pracy – wspierając współpracę między zespołami i działami. Co więcej, skuteczna komunikacja jest powiązana z lepszą wydajnością pracy, wyższą motywacją i zadowoleniem, a nawet lepszym zdrowiem fizycznym.

Jak możesz poprawić swoje umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji interpersonalnej? Jest wiele możliwości:

 • ćwiczenie aktywnego słuchania, poświęcając całą swoją uwagę rozmówcy i jego przekazowi,
 • zwracanie uwagi na język ciała, zarówno w odbiorze Twojego słuchacza, jak i język Twojego ciała,
 • wsłuchiwanie się w ton i melodykę głosu rozmówców, rozpoznawanie słów kluczowych, najistotniejszych treści itp.
 • rozważanie jakie głębokie potrzeby przemawiają przez słowa naszych rozmówców.

5 sposobów na skuteczną komunikację interpersonalną w pracy

Komunikacja interpersonalna jest kluczowa w pracy, zwłaszcza w zespołach. Dobra komunikacja poprawia wyniki, motywuje do działania i pozwala uniknąć nieporozumień. Oto 5 sposobów, które pomogą w skutecznej komunikacji interpersonalnej w pracy:

 1. Słuchaj uważnie – uważna i aktywna słuchanie jest kluczowe w efektywnej komunikacji. Skup się na rozmówcy, zadawaj pytania i potwierdzaj zrozumienie.
 2. Używaj jasnego i prostego języka – unikaj skomplikowanych sformułowań i zapewniaj jasne wyjaśnienia.
 3. Bądź empatyczny – zrozumienie sytuacji i emocji drugiej osoby pozwala na lepsze porozumienie.
 4. Angażuj się w dialog – zachęcaj do dyskusji i wymiany poglądów.
 5. Dostosuj sposób komunikacji – wszyscy ludzie komunikują się w inny sposób, dopasuj swój sposób komunikacji do potrzeb rozmówcy.

Efektywna komunikacja – jak to robić profesjonalnie?

Lista wskazówek dotycząca efektywnej i skutecznej komunikacji interpersonalnej – możesz ją wykorzystać od zaraz.

Wskazówka efektywnej komunikacji 1 – przyjmij pozytywną postawę względem ludzi

Postawa, inaczej nastawienie względem rozmówcy jest elementem ukrytego wymiaru komunikacji. Podobnie jak korzeń drzewa – choć najczęściej niewidoczny, jest jednym z jego najważniejszych elementów. Efektywność Twojej komunikacji zależy wprost od tego, jakie masz nastawienie względem swojego rozmówcy.

Gdy jest ono pozytywne względem ludzi, używasz pozytywnego języka, masz bardziej otwartą klatkę piersiową i uśmiechniętą twarz. Mówisz z przyjemnym, ciepłym tonem głosu, dzięki czemu działasz bardziej magnetycznie na ludzi i przyciągasz więcej pozytywnej uwagi. Większość rozmówców prędzej czy później odwzajemni Twoją pozytywną postawę, dzięki czemu będziecie się mogli wzajemnie regulować i spełniać swoje potrzeby (np. osobiste – bliskości, dobrej zabawy, potwierdzenia poglądów czy formalne – dokonać prezentacji, sprzedaży, uzyskać najlepszą ofertę itp.). Efektywna komunikacja to zawsze wymiana – coś jak wspólna podróż, podczas której obie strony realizują swoje potrzeby i wartości.

„Efektywna komunikacja to zawsze wymiana”

Pozytywny język ma moc sprawiania, że ludzie czują się docenieni. Pomaga zbudować zaufanie, a jednocześnie pozwala nam wyrażać nasze pomysły w konstruktywny sposób. Stosując pozytywne techniki językowe, możemy stworzyć środowisko, w którym obie strony czują się komfortowo, wyrażając swoje myśli i opinie bez obawy przed oceną lub krytyką.

Pozytywne nastawienie to podstawa efektywnej i skutecznej komunikacji

Pozytywne nastawienie to podstawa efektywnej i skutecznej komunikacji

Wskazówka efektywnej komunikacji 2poznaj swojego słuchacza i odpowiednio dostosuj swój przekaz

Znajomość odbiorcy jest niezbędna do skutecznej komunikacji. Pomaga dostosować wiadomość w sposób, który rezonuje z nim i zapewnia, że wysyłasz właściwą wiadomość do właściwej osoby.

Analiza odbiorcy Twojego komunikatu (może to być grupa osób, np. uczestnicy szkolenia, uczniowie w szkole) obejmuje skuteczne i aktywne słuchanie, rozumienie mowy ciała i świadomość ludzkich potrzeb, emocji, motywacji i wzorców kulturowych. Ważne jest, aby zrozumieć, z kim rozmawiasz i czego od Ciebie oczekuje. Czego się spodziewa? Co chce osiągnąć, czego potrzebuje w rozmowie z Tobą? Czy możesz zaoferować mu coś jeszcze, co jest zgodne z jego systemem wartości i potrzebami?

Wskazówka efektywnej komunikacji 3 – zadawaj pytania, aby lepiej zrozumieć rozmówcę

Słuchanie jest jedną z najważniejszych umiejętności podczas każdej rozmowy. Aktywne słuchanie polega na uważności i zrozumieniu tego, co mówi Twój rozmówca, również w pośredni sposób. Zadawanie pytań podczas rozmowy może pomóc Ci lepiej zrozumieć, czego szuka, a czego nie wypowiedział bezpośrednio – w jasny i zrozumiały sposób. Pokazuje również, że jesteś zaangażowany w rozmowę, co zrobi dobre wrażenie na rozmówcy. Dzięki temu skuteczna komunikacja zachodzi naturalne.

Wskazówka efektywnej komunikacji 4 – zatrzymaj się przed mówieniem, aby lepiej zrozumieć temat rozmowy

Rozmowa z kimś może być zarówno ekscytująca, jak i onieśmielająca. Ważne jest, aby zrobić sobie pauzę przed mówieniem, aby lepiej zrozumieć temat rozmowy. Pomoże ci to przemyśleć swoje słowa i wymyślić bardziej znaczące odpowiedzi. Przerwa daje również czas na zastanowienie się nad tym, co druga osoba powiedziała i zastanowienie się, jak najlepiej odpowiedzieć. Poświęcenie kilku sekund przerwy przed mówieniem może mieć ogromne znaczenie dla prowadzenia wciągającej, znaczącej rozmowy.

W naszej kulturze często zupełnie niepotrzebnie boimy się ciszy w trakcie rozmowy, tymczasem sami dobrze odbieramy rozmówców, którzy dają sobie chwilę na przemyślenie tego, co właśnie powiedzieliśmy.

Wskazówka skutecznej komunikacji 5 – unikaj pouczania, strofowania, dawania rad bez wyraźnej prośby o nie

Większość ludzi lubi pouczać, dawać dobre rady, rozwiązywać rozmówcom problemy, podpowiadać itp. Jako specjaliści w zakresie skutecznej komunikacji musimy nauczyć się więcej słuchać i odzwierciedlać to, co mówi nasz rozmówca. Bardzo przydatne są dowartościowania, wyrażenie wdzięczności za podzielenie się czymś podczas rozmowy. Dzięki odzwierciedleniom i dowartościowaniom często będzie tak, że nasz rozmówca sam wymyśli najlepsze rozwiązania swoich problemów albo zmotywuje się do aktywnego szukania tych rozwiązań.

Potencjalne problemy podczas komunikowania się z ludźmi

Komunikacja jest jedną z najważniejszych umiejętności, które musimy opanować, aby odnieść sukces w życiu. Jednak skuteczna komunikacja z ludźmi może być trudna i może pojawić się wiele potencjalnych problemów, obniżających efektywność Twojej komunikacji. Należą do nich bariery komunikacyjne, konflikty i błędy poznawcze.

Bariery komunikacyjne odnoszą się do wszelkich przeszkód, które uniemożliwiają nam skuteczną komunikację z innymi. Może to być bariera językowa, różnice kulturowe, niepełnosprawność a nawet odległość fizyczna. Konflikty komunikacyjne występują, gdy dwie strony mają różne opinie lub przekonania i nie mogą znaleźć sposobu na rozwiązanie sporu. Błędy poznawcze to błędy popełniane, gdy niewłaściwie interpretujemy informacje lub wyciągamy z nich fałszywe wnioski.

Komunikacja jest istotną częścią naszego życia, ale poruszanie się po niej może być trudne. Konflikty komunikacyjne mogą powstać, gdy ludzie nie rozumieją swoich perspektyw lub intencji albo zakładają negatywne scenariusze. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnych problemów w komunikacji z ludźmi, aby uniknąć nieporozumień i konfliktów.

Błędy poznawcze (lista błędów poznawczych) są szczególnie powszechne w komunikacji i mogą prowadzić do poważnych nieporozumień między dwiema stronami. Błędy poznawcze obejmują na przykład błąd potwierdzenia, selektywną percepcję i efekt halo. Rozumiejąc te błędy poznawcze i rozpoznając je, gdy się pojawią, możemy lepiej komunikować się z innymi i unikać potencjalnych problemów w naszych rozmowach.


Szkolenie z efektywnej komunikacji oraz rola inteligencji emocjonalnej

Szkolenie z efektywnej komunikacji oraz rola inteligencji emocjonalnej / efektywna komunikacja interpersonalna, szkolenie

Środowiskowe warunki efektywnej komunikacji

Otwarta atmosfera – Ważnym elementem komunikacji jest stworzenie otwartej atmosfery, która promuje uczciwość i transparentność. W takim środowisku, członkowie zespołu czują się swobodnie, aby wyrazić swoje myśli i pomysły bez obawy o krytykę czy odrzucenie.

Szacunek i empatia – Szacunek i empatia są ważną częścią pracy zespołu. Każdy członek zespołu powinien czuć się szanowany i zrozumiany. Empatia pozwala zrozumieć perspektywę innej osoby, co jest kluczowe dla efektywnej komunikacji.

Jasność i zrozumiałość – Komunikacja powinna być jasna i zrozumiała dla wszystkich członków zespołu. Używaj prostego języka, unikaj żargonu i skomplikowanych terminów. Ułatwi to przepływ informacji i pomoże uniknąć nieporozumień.

Zaangażowanie – Każda osoba zaangażowana w komunikację powinna być aktywnie zaangażowana w proces. To oznacza, że powinna słuchać uważnie, reagować na to, co zostało powiedziane, i brać aktywny udział w rozmowie.

Sprzyjające środowisko fizyczne – Ważnym elementem komunikacji jest także środowisko fizyczne. Komunikacja twarzą w twarz jest często bardziej efektywna, ale jeśli to nie jest możliwe, należy zapewnić technologie i narzędzia pozwalające na skuteczne komunikowanie się na odległość.

Czas i miejsce – Odpowiedni wybór czasu i miejsca jest kluczowy dla efektywnej komunikacji. Staraj się unikać przerywania i zakłóceń, a także zapewnić odpowiednią ilość czasu na rozmowę.

Jeszcze bardziej skuteczna komunikacja interpersonalna dzięki EI Expert

Inteligencja emocjonalna (EQ vs IQ) jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o skuteczną komunikację międzyludzką. Pozwala lepiej zrozumieć ludzi i budować z nimi silniejsze relacje. EI pomaga nam być bardziej świadomymi i wrażliwymi na emocje innych, co może prowadzić do lepszej komunikacji i zrozumienia. To także świadomość własnych emocji i umiejętność zdrowego ich wyrażania, dzięki czemu przekazujemy jaśniejsze informacje otoczeniu – o naszych przeżyciach, poglądach, postawach itp.

Dzięki inteligencji emocjonalnej możemy lepiej zrozumieć motywacje, potrzeby, uczucia i intencje ludzi. Pomaga nam to budować zaufanie i poczucie więzi, tworzyć rodzinę, grupę przyjaciół czy sprawnie współpracujących pracowników. EI pozwala nam również efektywniej komunikować własne emocje w konstruktywny sposób, który może pomóc w stworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla otwartego dialogu między ludźmi.

Ucząc się, jak skutecznie komunikować się z innymi, możemy poprawić nasze samopoczucie i relacje zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Skuteczna komunikacja interpersonalna prowadzi do poprawy produktywności, zwiększenia satysfakcji z pracy, zmniejszenia poziomu stresu i poprawy ogólnego morale.

Efektywna komunikacja w grupie to podstawa szczęśliwego życia

Efektywna komunikacja w grupie to podstawa szczęśliwego życia

Efektywna komunikacja a asertywność

Asertywność w ostatnich latach zyskała ogromną popularność, jednak nadal większość ludzi kojarzy ją tylko z umiejętnością mówienia „nie”. Tymczasem zdolność do odmawiania to jedynie mały fragment asertywności. Do tego trudno jest się jej nauczyć jedynie podczas warsztatu z efektywnej komunikacji interpersonalnej – w formie technicznego treningu. Na szczęście coraz więcej osób, w tym specjalistów, rozumie, że prawdziwym fundamentem asertywności jest wysoka inteligencja emocjonalna.

Rozwijając swoje kompetencje emocjonalne (na przykład podczas treningu inteligencji emocjonalnej) – będziemy automatycznie skuteczniej komunikować się z ludźmi. Wzrośnie nasza asertywność – zdolność do wyrażania swoich potrzeb, poglądów, odczuć i przemyśleń. Zdolność do dbania o siebie z zachowaniem szacunku dla innych ludzi.

Zdrowa, asertywna postawa, to postawa partnerska – pełna obustronnej godności i podmiotowości. Właśnie dlatego pozwala nam komunikować się efektywnie – wymieniać informacje o myślach, emocjach, potrzebach, wartościach i postawach.

Skuteczna komunikacja to sposób na pełniejsze i bardziej spełnione, pełne zadowolenia życie. Jesteśmy przecież istotami stadnymi i najlepiej czujemy się w mniejszej lub większej grupie, która nas akceptuje i zapewnia nam wsparcie w różnych sytuacjach.

Polecamy:

Przetestuj naukowo swoją inteligencję emocjonalną
Zostań Diagnostą Inteligencji Emocjonalnej EIExpert
Zostań Trenerem Inteligencji Emocjonalnej EIExpert

Błędy poznawcze
Efektywna komunikacja
Asertywność i osoba asertywna

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Podziel się artykułem:

EI Expert - inteligencja emocjonalna w teorii i praktyce
Czym jest system EI Expert?
Jak rozwinąć odporność psychiczną?

Jak rozwinąć odporność psychiczną?

Pewnie zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś odporny psychicznie. Twoja psychika ma niesamowite zdolności adaptacyjne. W obliczu trudności potrafisz zmobilizować wszystkie

Więcej wpisów

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *