Zadbaj o zasoby – sen
Bez wystarczającej ilości snu wszyscy jesteśmy wyrośniętymi dwulatkami.
JoJo Jensen (2002), Dirt Farmer Wisdom
Zespół psychologów pod kierownictwem Iris Mauss przeprowadził badanie, w którym wykazano pozytywny związek między (raportowaną przez uczestników badania) jakością ich snu a efektywnością w regulowaniu własnych emocji (Mauss i in., 2013). Ową regulację rozumiano jako zdolność do poznawczej reinterpretacji, czyli do zmiany sposobu interpretowania pewnego zdarzenia emocjonalnego, aby zmniejszyć intensywność przykrych emocji odczuwanych w związku z tym wydarzeniem. Osoby, których jakość snu była gorsza, istotnie gorzej poradziły sobie z postawionym przed nimi zadaniem odnalezienia pozytywnych stron pewnych przykrych sytuacji. Co ważne, wykluczono przy tym wpływ takich zmiennych, jak m. in.: wiek, płeć, podatność na doświadczenie smutku, negatywny afekt jako cecha, zdolności poznawcze (inteligencja, sprawność pamięci roboczej), poziom odczuwanego stresu przez ostatnie pół roku, spożycie kofeiny, objawy depresji oraz inne objawy zaburzeń psychicznych. Yoo i współpracownicy (2007) wykazali, że u osób poddanych deprywacji snu, w trakcie oglądania przez nich nieprzyjemnych zdjęć, obserwuje się zmniejszoną liczbę funkcjonalnych połączeń pomiędzy ośrodkami mózgu odpowiedzialnymi za kontrolę poznawczą (tj. przyśrodkowe części kory przedczołowej) oraz za reakcje emocjonalne (tj. ciała migdałowate). Gdyby chcieć zastosować metaforę konia i jeźdźca, można byłoby młodszą ewolucyjnie korę przedczołową przyrównać do jeźdźca, który próbuje zapanować nad porywczym koniem, czyli w tym przypadku nad tzw. paleossaczym mózgiem, gdzie znajduje się układ limbiczny, w skład którego wchodzi m.in. ciało migdałowate, aktywne szczególnie podczas doświadczenia przykrych emocji. Kiedy jesteśmy niewyspani, nasz jeździec z trudem utrzymuje w dłoniach lejce i nie może w skuteczny sposób nawiązać kontaktu ze swoim koniem. Niebagatelnych dla naszego zdrowia psychicznego wniosków dostarcza też badanie Kimberly O’Leary i jej zespołu. Opublikowany przez badaczy w 2017 roku raport wskazuje, że przyczyną, dla której zaburzenia snu wiążą się z większym ryzykiem depresji, jest fakt, że osoby gorzej śpiące mają gorszą zdolność do regulacji emocji, co w dłuższej perspektywie może przekładać się na rozwój objawów depresji. Badacze jednocześnie sprawdzili, że tego samego nie można powiedzieć o aktywności fizycznej (tj. związku między zaburzeniami snu a ryzykiem depresji nie można wytłumaczyć brakiem aktywności fizycznej podejmowanej przez osoby badane).
Czytaj też…
Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.
Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.
Hierarchia wartości – dlaczego wszyscy o niej mówią, a tak niewielu ją rozumie?
W epoce, gdzie wartości często są kwestionowane, zrozumienie ich hierarchii staje się kluczem do autentyczności. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie wartości naprawdę kierują Twoim życiem?
Czy Twoja druga połówka wie, jak dobrze Cię zna? Sprawdźcie się w naszym quizie!
Jak dobrze znasz swojego partnera? Czy jesteście w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania z naszej listy? Przygotujcie się na emocjonującą podróż poznawania siebie nawzajem i odkrywania wartości, które naprawdę kierują Waszym życiem.
Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!
Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.
Męska emocjonalność – co najbardziej zaboli faceta po rozstaniu
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co naprawdę czuje mężczyzna po rozstaniu? Jako mężczyzna i psycholog, pragnę podzielić się z Tobą wglądem w męskie serce i umysł.