Magia zachwytu: Jak podziw wpływa na nasze życie i pracę

Kiedy ostatnio byłeś zachwycony życiem?

Badania wskazują, że ludzie doświadczający podziwu odczuwają mniej stresu, czerpią więcej radości i bardziej doceniają życie.

Zatrzymując się, by podziwiać piękno świata, czujemy się lepiej. Wspaniałe widoki i dźwięki przyrody wzbudzają w nas zachwyt, co przekłada się na większe szczęście, mniejsze przygnębienie i lepsze zdrowie. Może to nawet przyczynić się do dłuższego życia. Dzięki temu podejmujemy mądrzejsze decyzje i jesteśmy bardziej życzliwi, co sprawia, że odnosimy sukcesy zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

Jeśli czujesz, że doba jest za krótka, by zrealizować wszystkie plany, warto zwrócić uwagę na pewne badania.

Wyniki opublikowane w “Psychological Science” sugerują, że doświadczanie zachwytu może pomóc w lepszym zarządzaniu czasem. Zachwyt skupia nas na obecnej chwili, redukuje niecierpliwość i prowadzi do bardziej świadomego podejmowania decyzji (Rudd, Vohs, Aaker, 2012). Co więcej, wprowadzenie elementu zachwytu do miejsca pracy sprzyja postawom altruistycznym, takim jak współpraca czy dzielenie się zasobami, co z kolei zwiększa efektywność. Gdy więc poczujesz się przytłoczony, poszukaj źródła zachwytu i zobacz, jak poprawi się Twoje samopoczucie!

Zachwyt skupia nas na obecnej chwili, redukuje niecierpliwość i prowadzi do bardziej świadomego podejmowania decyzji
Zachwyt skupia nas na obecnej chwili, redukuje niecierpliwość i prowadzi do bardziej świadomego podejmowania decyzji

Emocjonalny wpływ zachwytu jest ogromny. Badania wskazują, że może on zwiększyć nasze pozytywne emocje, poprawić nastrój i nawet obniżyć poziom stresu (Bai i inni, 2021). Dla zapracowanych przedsiębiorców i kadry kierowniczej, włączenie podziwu do codziennego życia może być kluczem do zarządzania stresem i utrzymania pozytywnego nastawienia, co w efekcie przyczynia się do większej produktywności i lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Zachwyt pobudza ciekawość, otwierając nas na nieznane zakątki myśli, pełne świeżych perspektyw i innowacyjnych koncepcji. Wyjdź z biura i przypomnij sobie, jak przyroda może inspirować kreatywność. Badania wykazały, że chodzenie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków – sprzyja twórczemu myśleniu (Oppezzo i Schwartz, 2014). Szczególnie kontakt z naturą potęguje naszą kreatywność.

Gdy więc staniesz przed twórczym wyzwaniem, zabierz swój zespół na spacer – to może pobudzić Waszą kreatywność!

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego coś tak prostego jak piękny krajobraz potrafi nas tak zachwycić? Doświadczanie zachwytu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, zdolność podejmowania decyzji i relacje z innymi. Gdziekolwiek jesteś, zawsze możesz doświadczyć zachwytu – poprzez naturę, sztukę, muzykę czy inne inspirujące doświadczenia.

Zachwyt to uczucie, które wielu psychologów uważa za kluczowe dla naszego rozwoju. Jednak to, co sprawia, że jest ono charakterystyczne tylko dla ludzi, pozostaje zagadką. Zwierzęta mają niesamowite sposoby obserwowania świata, ale tylko ludzie zdają się być w stanie wyrażać uczucia zachwytu wobec majestatycznych widoków czy osiągnięć.

Zachwyt może motywować do altruizmu. Badania wykazały, że podziwianie przyrody czyni nas lepszymi ludźmi, zwiększając etyczne podejmowanie decyzji i postawy prospołeczne (Piff i inni, 2015).

Zachwyt może motywować do altruizmu
Zachwyt może motywować do altruizmu

Nie jest jednak jasne, skąd pochodzi ludzkie poczucie zachwytu. Czy jest to wynik ewolucji? Dlaczego ludzie dostają gęsiej skórki na widok zachodu słońca, podczas gdy inne zwierzęta reagują na zagrożenie?

Dla niektórych zachwyt jest reakcją na przyrodę, dla innych odpowiedzią na obecność Boga.

Zachwyt jest nie tylko kluczem do lepszego samopoczucia i zdrowia psychicznego, ale także do bardziej efektywnej pracy i bycia lepszym współpracownikiem. Warto zatem poświęcić chwilę każdego dnia, by podziwiać piękno świata i docenić, jak niesamowite jest życie.

Magia zachwytu: Jak podziw wpływa na nasze życie i pracę – bibliografia:

Bai, Y., Ocampo, J., Jin, G., Chen, S., Benet-Martinez, V., Monroy, M., … & Keltner, D. (2021). Awe, daily stress, and elevated life satisfaction. Journal of personality and social psychology120(4), 837.

Oppezzo, M., & Schwartz, D. L. (2014). Give your ideas some legs: the positive effect of walking on creative thinking. Journal of experimental psychology: learning, memory, and cognition40(4), 1142.

Piff, P. K., Dietze, P., Feinberg, M., Stancato, D. M., & Keltner, D. (2015). Awe, the small self, and prosocial behavior. Journal of personality and social psychology108(6), 883.

Rudd, M., Vohs, K. D., & Aaker, J. (2012). Awe expands people’s perception of time, alters decision making, and enhances well-being. Psychological science23(10), 1130-1136.

Dr Rafał Szewczyk
Dr Rafał Szewczyk
Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.

Czytaj też…

  • Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

IE - emocje, IE - teoria / wiedza akademicka, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.

  • Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

IE - emocje, IE i motywacja, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.

  • Odkryj wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

IE - emocje, IE w biznesie, IE w edukacji, IE w życiu, Psychologia wiedza|

Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.

Czym jest system EI Expert?

Zapraszamy:

Indywidualna diagnoza inteligencji emocjonalnej wraz z sesją edukacyjno-coachingową
Zostaw komentarz