Powieść, która zmieniła nasze postrzeganie świata -poznaj historię Efektu Pollyanny

Efekt Pollyanny co to?

Efekt Pollyanny to nasza naturalna skłonność do zwracania większej uwagi na pozytywne rzeczy w życiu. Można go też nazywać regułą Pollyanny (ang. Pollyanna principle) lub po prostu skłonnością do pozytywnego myślenia.

Efekt Pollyanny – psychologia

Efekt Pollyanny to znane zjawisko psychologiczne mówiące o tym, że ludzie częściej i dokładniej pamiętają pozytywne rzeczy niż negatywne. Działa to zarówno na poziomie instynktu, jak i świadomego myślenia. Jest to podobne do efektu Barnuma czy efektu horoskopowego. Została mocno ugruntowana w badaniach naukowych (Martin, 2016).

Efekt Pollyanny – skąd pochodzi nazwa?

Nazwa “Efekt Pollyanny” wywodzi się z powieści “Pollyanna” napisanej w 1913 roku przez Eleanorę Porter. Książka opowiada o dziewczynie, która praktykuje “radosną grę”, polegającą na szukaniu powodów do radości w każdej napotkanej sytuacji.

Efekt Pollyanny – skąd pochodzi nazwa?
Efekt Pollyanny – skąd pochodzi nazwa?
Efekt Pollyanny – o czym jest książką, od której ten efekt ma nazwę?

Książka “Pollyanna” opisuje historię młodej sieroty, która zamieszkuje u swojej surowej ciotki w Nowej Anglii. Mimo licznych przeciwności losu, Pollyanna zachowuje ducha radości i optymizmu, wpływając pozytywnie na ludzi wokół siebie. Ta inspirująca historia zawiera lekcję moralną i nadzieje. Może to dzięki temu została bestsellerem swoich czasów.

Efekt Pollyanny – książka – streszczenie

Książka przedstawia historię 11-letniej Pollyanny, radosnej sieroty, która po śmierci ojca trafia pod opiekę swojej ciotki Polly. Mimo smutnej atmosfery panującej w domu ciotki, Pollyanna nie traci optymizmu. Dzięki “Glad Game” – metodzie szukania pozytywów w każdej sytuacji – wpływa na ludzi wokół siebie, zachęcając ich do pozytywnego spojrzenia na świat. Pollyanna w obliczu przeciwności losu inspiruje a my dzięki jej historii możemy nauczyć się od niej, że pomimo trudów życia możemy odpowiedzieć śmiechem i optymizmem. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, gdy poruszamy się w tych burzliwych czasach, pomaga przypomnieć o sile odporności i pozytywnego myślenia.

Efekt Pollyanny – książka - streszczenie
Efekt Pollyanny – książka – streszczenie
Przykłady efektu Pollyanny:

Ludzie naturalnie skłaniają się ku optymizmowi, co jest często nazywane zasadą Pollyanny. Ta tendencja objawia się w różny sposób, na przykład:

  • Często przeceniamy wartość rzeczy, które uważamy za cenne.     
  • Unikamy skupiania uwagi na negatywnych aspektach, takich jak nieprzyjemne obrazy czy informacje.    
  • Zwykle chętniej dzielimy się dobrymi wiadomościami niż złymi.

Nawet jeśli ktoś uważa się za pesymistę czy realistę, wciąż jest pod wpływem tego efektu. Jedynym wyjątkiem mogą być osoby cierpiące na depresję.

Pozytywne myślenie w praktyce – zrozumienie efektu Pollyanny

Mamy dni, kiedy wszystko wydaje się ciemne i bez radości. W takich momentach warto przypomnieć sobie o mocy pozytywnego myślenia. Ta idea, popularna dzięki pracy Sorensena “The Power of Positive Thinking”, mówi, że nawet w trudnych chwilach ludzie mają zdolność dostrzegania pozytywów i dobra w otoczeniu. Gdy skupiamy się na naszym wewnętrznym optymizmie, możemy osiągnąć większy rozwój osobisty i spojrzeć na świat z nową perspektywą. Warto zauważyć, że ten optymizm jest zgodny z najnowszymi trendami w psychologii pozytywnej. Badania pokazują, że szczęście można budować, kształtując zdrowe nawyki, takie jak wdzięczność czy empatia.

Efekt Pollyanny – bibliografia 

Matlin, M. W., & Stang, D. J. (1978). The Pollyanna principle: Selectivity in language, memory, and thought. Schenkman Publishing Company.

Matlin, M. W. (2016). Pollyanna principle. Cognitive illusions: Intriguing phenomena in thinking, judgment and memory, 315-335.

Dr Rafał Szewczyk
Dr Rafał Szewczyk
Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.

Czytaj też…

  • Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

IE - emocje, IE - teoria / wiedza akademicka, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.

  • Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

IE - emocje, IE i motywacja, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.

  • Odkryj wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

IE - emocje, IE w biznesie, IE w edukacji, IE w życiu, Psychologia wiedza|

Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.

Czym jest system EI Expert?

Zapraszamy:

Indywidualna diagnoza inteligencji emocjonalnej wraz z sesją edukacyjno-coachingową
Zostaw komentarz