Zmieniaj swoje życie na lepsze – jak wziąć się za siebie już dziś!

3 września, 2023IE w życiu5,5 min

Jak wziąć się za siebie?

Każdy z nas pragnie poprawić jakość swojego życia i osiągnąć większe spełnienie. Niemniej jednak wielu z nas utyka w swoich ograniczających przekonaniach i emocjonalnych schematach. Często pozwalamy sobie na uczucia frustracji, niepokoju, smutku czy przytłoczenia. Ta niezdolność do panowania nad emocjami uniemożliwia nam robienie tego, na co naprawdę nas stać – nawet jeśli chodzi tylko o bycie szczęśliwym. Chociaż nie możemy kontrolować zdarzeń w naszym życiu, możemy nauczyć się panować nad naszymi emocjami. Ludzie zawsze będą doświadczać stresujących chwil. To, jak na nie reagujemy, decyduje o tym, czy budujemy życie, jakiego pragniemy, czy pozwalamy przeszkodom powstrzymać nas przed realizacją naszych marzeń.

Jak wziąć się za siebie w obliczu trudności

Łatwo jest kontrolować swoje emocje, dopóki nie przydarzy się coś złego. Może to być utrata pracy, zdrowia czy nawet bliskiej osoby. Coś, czego nie możemy kontrolować, zdarza się i powala nas na kolana.

Stres. Gniew. Smutek. Te uczucia nie pochodzą z faktów. Pochodzą z znaczenia, jakie nadajemy faktom.

Oczywiście, straszne rzeczy, które się zdarzają, są rzeczywiste. Ale pytanie brzmi: jak pozwolisz, aby to kształtowało Twoje życie? Czy pozwolisz, aby to Cię zniszczyło, czy użyjesz tego do wzmocnienia i oświecenia Twojego sposobu przechodzenia przez życie? Czy będziesz przechodził przez życie czując się ciągle zestresowany i zły, czy nauczysz się nie pozwalać emocjom kierować Twoim życiem?

Chodzi o znaczenie, jakie nadajesz swoim doświadczeniom. “Co jeśli wszystko w Twoim życiu, włączając w to najbardziej bolesne i traumatyczne wydarzenia, działo się dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie?” Gdy znajdziesz nowe znaczenie, możesz uzyskać nową perspektywę, a w końcu nowe życie.

Jak wziąć się za siebie w obliczu trudności
Jak wziąć się za siebie w obliczu trudności
Siła Interpretacji – jak Twoje przekonania kształtują Twoje życie

Nieświadomie decydujemy, co wydarzenia i doświadczenia w naszym życiu oznaczają; robimy to cały czas, choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Te przekonania kształtują nasz świat, wpływając na nasze relacje intymne, przyjaźnie, aspiracje zawodowe i wiele innych. Jednak te przekonania często opierają się na emocjach, a nie faktach.

Gdy przejmiesz kontrolę nad swoimi emocjami, możesz zmienić “fakty”, które tworzą twoją historię.

Weźmy na przykład spadek koniunktury. Jedna osoba może to interpretować jako: “Będę bankrutem”. Inna osoba może powiedzieć: “To oznacza, że będę pracować ciężej i będę bardziej kreatywny w oszczędzaniu”.

Jak myślisz, jaki będzie wynik tego wzorca myślowego dla każdej z tych osób? Dość różny, prawda? Czy jest oczywiste, dlaczego każda z nich będzie miała bardzo różne podejście do życia i dlaczego każda z nich będzie doświadczać bardzo różnych emocji? Wszystko to wynika z znaczenia, jakie każda osoba przypisała danemu zdarzeniu.

Zamień oczekiwania na wdzięczność

Jeśli wybieranie historii, która osłabia Twoje poczucie wartości, brzmi znajomo, nie jesteś sam. Wszyscy opowiadamy sobie historie, które sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi, kiedy moglibyśmy odczuwać radość. Czynimy siebie smutnymi, zaniepokojonymi, niespokojnymi, pełnymi wstydu, poczucia winy, strachu i złości. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy tak zaprogramowani. Twój mózg naturalnie nie wie, jak nie pozwolić emocjom kierować twoim życiem – ale możesz go tego nauczyć.

Ludzki umysł zawsze szuka tego, co możesz stracić, czego możesz mieć mniej lub czego nigdy nie będziesz miał. Może to wydawać się nieintuicyjne, ale chodzi o przetrwanie i ochronę. Jesteś biologicznie zaprogramowany, aby zawsze przygotowywać się na najgorsze. Dlatego to od Ciebie zależy, aby świadomie kontrolować historie, które opowiadasz sobie, i wynikające z nich emocje, które przeżywasz.

Aby kontrolować swoje emocje, zamień oczekiwania na wdzięczność. Jeśli to zrobisz, Twoje życie zmieni się w tej chwili. A jeśli będziesz to robić ciągle, Twoje życie zmieni się na zawsze.

jak wziąć się za siebie - wdzięczność
jak wziąć się za siebie – wdzięczność
Rozwiń świadomość siebie

Nie możesz nauczyć się kontrolować swoich emocji, jeśli nie wiesz, jakie to emocje. Umiejętność rozpoznawania, identyfikowania i oceniania swoich myśli, emocji i działań nazywa się świadomością siebie. Niektórzy przechodzą przez życie nie mając w ogóle świadomości siebie. Inni są boleśnie świadomi siebie. A wielu z nas nie jest tak świadomych siebie, jak byśmy chcieli wierzyć.

Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swoich emocji, używaj strategii takich jak samorefleksja, prowadzenie dziennika, medytacja i poszukiwanie nowych perspektyw, aby rozwijać świadomość swoich emocji. Stamtąd możesz pracować nad budowaniem inteligencji emocjonalnej, czyli zdolności do oceny emocji innych oraz wyrażania własnych w konstruktywny sposób.

Przejmowanie odpowiedzialności

Ostatecznie musisz zdecydować się przejąć kontrolę nad swoimi emocjami. Zdecyduj, że już nie będziesz rządzony przez strach i gniew. Zdecyduj, na co chcesz się skupić. Jaką historię pozwolisz kierować swoim życiem? Ty decydujesz, jakie znaczenie przypisać. Zobowiąż się do tego znaczenia. To jest ta jedna moc, którą masz teraz, w tej chwili, która może wszystko zmienić.

Jedyną rzeczą, która powstrzymuje Cię przed osiągnięciem tego, czego pragniesz, jesteś Ty sam. Jedyną rzeczą, która powstrzymuje Cię przed radością, na którą zasługujesz, jest osłabiająca historia, którą ciągle sobie opowiadasz. A co jeśli zdecydowałbyś się teraz zaoferować sobie nowe jądro przekonań? Co jeśli wszystko w twoim życiu, włączając w to najbardziej bolesne i traumatyczne wydarzenia, działo się dla Ciebie, a nie przeciwko tobie? Co jeśli wszystko było zaprojektowane po to, abyś miał lepsze życie, więcej do dawania i więcej do cieszenia się?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wziąć się za siebie
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wziąć się za siebie

Prawdziwa wolność przychodzi, gdy podejmujesz decyzję, by przestać pozwalać zewnętrznym wydarzeniom kształtować Twoje doświadczenie emocjonalne. Tę wolność znajdziesz tylko ucząc się kontrolować swoje emocje i znajdując motywujące znaczenie we wszystkim, co napotykasz na swojej drodze.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wziąć się za siebie i osiągnąć pełne spełnienie w życiu? Jak panować nad swoimi emocjami, zamiast pozwalać im kierować Twoim życiem? Jeśli tak to zobaczą tutaj.

Dr Rafał Szewczyk
Dr Rafał Szewczyk
Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.

Czytaj też…

  • Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

IE - emocje, IE - teoria / wiedza akademicka, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.

  • Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

IE - emocje, IE i motywacja, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.

  • Odkryj wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

IE - emocje, IE w biznesie, IE w edukacji, IE w życiu, Psychologia wiedza|

Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.

Czym jest system EI Expert?

Zapraszamy:

Indywidualna diagnoza inteligencji emocjonalnej wraz z sesją edukacyjno-coachingową
Zostaw komentarz