Trening intrapsychiczny – nowoczesne podejście do introspekcji i samorozwoju

Trening intrapsychiczny – czym jest?

Trening intrapsychiczny to proces edukacyjny skoncentrowany na głębokim zrozumieniu siebie, swoich emocji, myśli i zachowań. Ma na celu ułatwienie introspekcji, rozpoznawania własnych konfliktów oraz korygowania postaw i zachowań. W ramach tego treningu uczestnicy uczą się, jak ich osobiste i rodzinne doświadczenia, zwłaszcza te związane z przemocą, wpływają na ich życie zawodowe i osobiste. Trening intrapsychiczny pomaga w rozpoznawaniu, jak traumy z przeszłości mogą wpływać na jakość życia i pracy. Jakie mają konsekwencje dla relacji interpersonalnych oraz jak mogą stać się zasobem lub ograniczeniem (Bitan, 2020).

Uczestnicy uczą się również odróżniać trud emocjonalny wynikający z pracy od reakcji będących konsekwencją traumatycznych doświadczeń z przeszłości. Trening intrapsychiczny oferuje narzędzia i strategie, które pozwalają na przekroczenie osobistych i rodzinnych traum, skuteczne radzenie sobie z wyzwaniami zawodowymi i unikanie wypalenia zawodowego. W efekcie uczestnicy są lepiej przygotowani do pomocy sobie i innym. W czasie treningu intrapsychicznego zdobywają zdrową równowagę w swoim życiu osobistym i zawodowym.

Skąd pochodzi trening intrapsychiczny?
Skąd pochodzi trening intrapsychiczny?
Skąd pochodzi trening intrapsychiczny?

Freud zidentyfikował trzy kluczowe siły stanowiące podstawę tego procesu: afekt, poznanie i konację. Jego prace naukowe podkreślały intensywność i dynamikę afektów. Nierozpoznane emocje mogą narastać, prowadząc do napięć, które z kolei mogą objawiać się w postaci konsekwencji psychopatologicznych. W swoich pracach Freud opisywał dowody na istnienie nieświadomego myślenia, które ujawnia się podczas snu. Po głębszej analizie doszedł do wniosku, że te skomplikowane procesy poznawcze mogą otwierać drogę do nowych percepcji, jeżeli jednostka jest gotowa do działania, co określił mianem konacji (Wirick i Teufel-Prida, 2019).

W kontekście tej wiedzy, trening intrapsychiczny stał się kluczowym narzędziem w procesie samorozwoju. Odnosi się on do procesów afektywnych i poznawczych, które Freud opisywał w swoich wczesnych pracach. Jest to proces edukacyjny skoncentrowany na głębokim zrozumieniu siebie, swoich emocji, myśli i zachowań. Ma na celu ułatwienie introspekcji, rozpoznawanie własnych konfliktów oraz korygowanie postaw i zachowań. W ramach tego treningu uczestnicy uczą się, jak ich osobiste i rodzinne doświadczenia wpływają na ich życie zawodowe i osobiste.

Nowoczesny i sprawdzony w nauce trening intrapsychiczny
Nowoczesny i sprawdzony w nauce trening intrapsychiczny

Nowoczesny i sprawdzony w nauce trening intrapsychiczny

Trening intrapsychiczny z inteligencją emocjonalną to nasz autorski program rozwoju. Program ten rozpoczyna się od diagnozy obszarów do pracy, mapy zasobów oraz identyfikacji poziomu inteligencji emocjonalnej. Następnie uczestnicy uczą się, jak emocje wpływają na ich decyzje i relacje.

Program “Nawigator Emocji” jest kluczowym narzędziem w rozwoju osobistym i stanowi esencję treningu intrapsychicznego. Oferuje on głębokie zrozumienie własnych emocji, co jest fundamentem każdego treningu intrapsychicznego. “Nawigator Emocji” opiera się na dowodach naukowych, co gwarantuje skuteczność treningu. Indywidualne podejście do uczestnika oraz praktyczne ćwiczenia sprawiają, że jest to trening intrapsychiczny w pełnym tego słowa znaczeniu, dający trwałe i praktyczne korzyści w codziennym życiu.

Podsumowując, trening inteligencji emocjonalnej “Nawigator Emocji” jest kompleksowym narzędziem treningu intrapsychicznego, które pozwala uczestnikom na głębokie zrozumienie siebie, poprawę relacji z innymi i zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych do skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami codziennego życia.

Wspieraj rozwój uczniów na nowym poziomie z EI Expert!

Chcesz przyczynić się do lepszego rozwoju uczniów, zwiększyć efektywność zajęć i poprawić komunikację w szkole? Odkryj EI Expert – nowoczesne szkolenia dla edukacji oparte na naukowych badaniach. Kliknij i dowiedz się więcej! 🎓🌟

Trening intrapsychiczny – bibliografia:

Assaf Bitan, R. (2020). From an intrapsychic to an interpersonal symptom: Relations Training in Action. Group Analysis53(4), 515-529.

Wirick, D.M., Teufel-Prida, L.A. (2019). Intrapsychic Process in Couples and Families. In: Lebow, J., Chambers, A., Breunlin, D. (eds) Encyclopedia of Couple and Family Therapy. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-319-15877-8_11-1

Dr Rafał Szewczyk
Dr Rafał Szewczyk
Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.

Czytaj też…

  • Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

Nastroje, uczucia, emocje – jak je rozróżnić i dlaczego to ważne?

IE - emocje, IE - teoria / wiedza akademicka, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak trudno jest odróżnić nasze uczucia, emocje i nastroje? Dr Rafał Szewczyk, ekspert od psychologii emocji, przenika przez złożoność naszych wewnętrznych doświadczeń, aby pomóc nam zrozumieć, jakie są między nimi różnice i dlaczego zrozumienie ich jest kluczowe dla naszego dobrostanu.

  • Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

Jak politycy manipulują Twoimi emocjami? Odkryj sekrety psychologicznej gry!

IE - emocje, IE i motywacja, IE w życiu|

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pewne przemówienia polityczne wywołują w Tobie silne emocje? W dzisiejszych czasach politycy i ich doradcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami, aby zdobyć poparcie i wpływać na decyzje wyborców. W tym artykule odkryjemy, jak emocje, takie jak strach, są używane jako narzędzie manipulacji, i jak możemy się przed tym bronić, stając się bardziej świadomymi obywatelami. Dowiedz się, jak zidentyfikować i zrozumieć taktyki manipulacji emocjonalnej, aby dokonywać bardziej przemyślanych wyborów politycznych.

  • Odkryj wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

Odkryj 4 metody, by poznać wartości życiowe, które naprawdę kierują Twoim życiem!

IE - emocje, IE w biznesie, IE w edukacji, IE w życiu, Psychologia wiedza|

Każda Twoja decyzja wynika z wartości, które uważasz za ważne. Ale czy naprawdę je znasz? Dr Rafał Szewczyk przedstawia metody, dzięki którym odkryjesz wartości kierujące Twoim życiem. Zrozum siebie lepiej i zacznij żyć w pełnej harmonii z własnymi przekonaniami.

Czym jest system EI Expert?

Zapraszamy:

Indywidualna diagnoza inteligencji emocjonalnej wraz z sesją edukacyjno-coachingową
Zostaw komentarz