Chód psychopaty odkryty – 3 nieoczywiste oznaki

Chód psychopaty odkryty – 3 nieoczywiste znaki
Picture of Dr Rafał Szewczyk

Dr Rafał Szewczyk

Doktor psychologii i magister ekonomii, współredaktor Podręcznika Twojej Inteligencji Emocjonalnej. Prezes Neurostimulus sp. z o.o. – firmy zarządzającej marką EI Expert. Realizował lub współrealizował projekty szkoleniowe dla HP, PepsiCo, L’Oreal czy Sheraton. Jako psycholog posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać.
Czas czytania artykułu ~ ok. 11 minut

Podziel się artykułem:

Chód Psychopaty – jak zidentyfikować psychopatę?

Wśród nas, często niezauważeni, poruszają się psychopaci. Osoby te, choć z pozoru czarujące i sympatyczne, kryją w sobie ciemne strony osobowości. Nie posiadają empatii emocjonalnej, co oznacza, że nie mają barier, aby nas skrzywdzić. Jest to wystarczający powód, by uważnie obserwować nasze otoczenie w poszukiwaniu potencjalnych psychopatów. Mój klient, doświadczony przez psychopatyczne manipulacje, poprosił o wskazówki, jak rozpoznać takie osoby w swoim środowisku. Dzieląc się z nim naukowymi odkryciami, pragnę również przekazać Ci tę wiedzę, abyś mógł ustrzec się przed psychopatami w Twoim życiu.

Mózg psychopaty jest inny od naszego. Jest w nim cicho, jakby nic tam nie było. Emocje, jeśli się pojawiają, są tylko chwilowe i powierzchowne – szczątkowa złość lub frustracja. W ich umysłach panuje chłodna kalkulacja, niczym u maszyny nieustannie zmierzającej ku swojemu celowi. Trochę jak robot zorientowany na cel. Niektórzy z nich są bardzo wydajni. Potrafią pracować bez snu i ciągle dążyć do ukończenia zadań. Muszą być jednak odpowiednio do tego zmotywowani. W takich chwilach są pochłonięci, nie zwracają uwagi na innych, a gdy im się przeszkadza, proszą, aby zostawić ich w spokoju. Podobnie, gdy są skaleczeni, nie reagują na to zbytnio. Potrafią patrzeć na śmierć i wypadki bez żadnego afektu. W głębi duszy po prostu nie lubią ludzi i o nich nie dbają. Chyba, że relacje z nimi są im potrzebne do poprawy lub utrzymania swojego statusu. Wygodna dla nich praca to taka w samotności, gdzie mogą skupić się na analizach bez konieczności kontaktu z ludźmi.

Mózg psychopaty jest inny od naszego
Mózg psychopaty jest inny od naszego

Zdemaskowany psychopata

Ukryta gra psychopaty – jak rozpoznać kogoś, kto doskonale zna swoją naturę?

Zanim rozpoczniesz proces identyfikacji psychopaty w swoim otoczeniu, istotne jest, byś zdawał sobie sprawę, że psychopata doskonale zdaje sobie sprawę z własnej natury. Często wkłada ogromny wysiłek w to, by swoje prawdziwe oblicze ukryć przed Tobą. Kluczowym elementem tego procesu jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Oznacza to efektywne wykorzystanie zasobów poznawczych, takich jak uwaga czy pamięć, w celu zrozumienia, zarządzania i wykorzystania emocji. W przypadku psychopatów tyczy się to tylko emocji u innych czyli Twoich. Psychopaci, którzy przeszli specjalistyczne szkolenia, takie jak Nawigator emocji, stają się wyjątkowo zręczni w maskowaniu swoich prawdziwych intencji. Po takim szkoleniu zyskują głęboką orientację w świecie emocji, mimo że sami ich nie doświadczają. Podczas szkolenia mają możliwość obserwacji innych i czerpania z tego doświadczenia nieocenionych wniosków. Wiedza o emocjach, która dla Ciebie jest intuicyjna, w ich przypadku musi być starannie nabyta i pielęgnowana. Dlatego jest dla nich tak bardzo wartościowa.

Możliwe, że na co dzień nie skupiasz się na rozwijaniu swoich umiejętności emocjonalnych. Być może wynika to z faktu, że zawsze dysponowałeś nimi w wystarczającym stopniu – niekoniecznie na najwyższym poziomie, ale na takim, który umożliwia Ci efektywne funkcjonowanie w społeczeństwie. W przypadku psychopatów sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zaczynają oni swoją drogę od punktu zerowego, musząc samodzielnie zdobywać i rozwijać każdą emocjonalną kompetencję.

Chód Psychopaty
Chód Psychopaty

W świecie, gdzie emocje są narzędziem – taktyki psychopatów

Droga, którą psychopaci muszą przebyć, jest nadzwyczaj zawiła, gdyż sfera emocji pozostaje dla nich obszarem nieznanym. Nie doświadczając uczuć tak jak Ty, są zobowiązani do intelektualnego pojmowania oraz zarządzania emocjami – nie własnymi, które są dla nich obce, ale tymi, które odkrywają w otaczających ich ludziach. Ten brak emocjonalnego czucia w ich wnętrzu powoduje, że ich uwaga nie jest rozpraszana przez własne emocje, co czyni ich niezwykle bystrymi obserwatorami i manipulatorami emocji innych. Pewnie Ty masz odwrotnie. Twoje emocje Cię rozpraszają i masz problem z odczytywaniem ich u innych. Właśnie dlatego tak istotne jest, abyś posiadał głębokie zrozumienie i świadomość własnych emocji, abyś mógł nimi zarządzać z pełną świadomością i harmonią. Opanowanie tej umiejętności jest konieczne, aby nie stać się podatnym na manipulacje przez np. psychopatów, którzy rozwinęli inteligencję emocjonalną do poziomu pozwalającego na efektywne wykorzystywanie jej w swoich celach.

Chód psychopaty – jak go zobaczyć?

Aspekty zachowania psychopaty, które zamierzam opisać, nie są łatwo dostrzegalne. Psychopata wkłada znaczny wysiłek w to, by je ukryć. Im wyższy poziom jego inteligencji emocjonalnej, tym bardziej biegły staje się w ich maskowaniu. Najefektywniejszym sposobem ich obserwacji jest dyskretne śledzenie zachowań psychopaty, zwłaszcza gdy nie jest świadom, że ktoś go obserwuje. Szczególnie cenne okazują się momenty, gdy jest zmęczony i nie dysponuje wystarczającą energią do kontrolowania swojego zachowania. Chociaż psychopata nie posiada empatii emocjonalnej, jest w stanie ją symulować, co wymaga od niego znacznego wysiłku. To zadanie nie przychodzi mu z łatwością, w przeciwieństwie do większości ludzi. Szczególnie pouczające są sytuacje, gdy psychopata nie znajduje powodów do ukrywania swoich prawdziwych intencji. Na przykład, kiedy nie zależy mu na utrzymaniu relacji z konkretną osobą, może zdecydować się na mniejsze wysiłki w manifestowaniu empatii emocjonalnej i zachowań społecznie akceptowalnych. W takich momentach odkrywa siebie a Ty możesz dowiedzieć się z kim masz do czynienia.

Zdemaskowany psychopata
Zdemaskowany psychopata

Zdemaskowany psychopata

Jak rozpoznać psychopatę? – znaki ostrzegawcze

 1. Sprzeczność między słowami a mimiką może być wyraźnym sygnałem. Psychopaci często wypowiadają słowa, które nie są zgodne z ich mimiką i mikroekspresjami, zdradzając w ten sposób swoje prawdziwe intencje. Taka niespójność jest typowa dla psychopatów o niskiej zdolności wyrażania emocji. Jednak psychopata, który opanował tę umiejętność, może przekonująco eksponować nawet te emocje, których nie czuje. Nauczyć się tego można, na przykład, podczas naszego kursu w ramach Modułu 3 „Nawigator Emocji'” gdzie praktyczne zajęcia skupiają się na percepcji i ekspresji emocjonalnej. Choć wyrażane przez nich emocje nigdy nie będą tak autentyczne jak u osób, które je rzeczywiście przeżywają, po takich zajęciach znacznie trudniej jest wychwycić u takiej osoby wszelkie niespójności.
 2. Odporność na stres. Psychopaci wykazują zdolność do zachowania spokoju i racjonalnego myślenia w sytuacjach, które dla większości z nas są źródłem stresu. Dzieje się tak, ponieważ nie doświadczają oni emocji w takim stopniu, jak Ty. W czasie przezywania stresu pewnie czujesz strach, szok, złość, smutek, zmartwienie, odrętwienie czy frustracje. Pojawia się u Ciebie zmiana apetytu, energii, pragnień i zainteresowań. Masz trudność ze snem lub nawet koszmary. Szwankuje u Ciebie koncentracja i podejmowanie decyzji. W Twoim ciele pojawiają się bóle głowy, brzucha, problemy żołądkowe czy wysypki skórne. Psychopaci nie mają tego problemu. Mają niewielką emocjonalnością, są nieustraszeni co przekłada się na niską reakcją na stres.
 3. Bierna agresja. Psychopaci unikają konfrontacji przy jednoczesnym manipulowaniu w celu osiągnięcia swoich celów.
 4. Popularność i poczucie humoru to cechy, które często przypisuje się psychopatom. Są oni postrzegani jako osoby zabawne i sympatyczne, co może być efektem ich umiejętności w wywoływaniu oraz zarządzaniu emocjami innych. Praktyka prowadzi do perfekcji, więc ci psychopaci, którzy świadomie pracują nad swoimi umiejętnościami społecznymi, zazwyczaj w tych obszarach się rozwijają. Jednakże, Ci którzy nie rozumieją do końca emocji mogą wydawać się sztuczni.
 5. Zawód.  Psychopaci mają skłonność do ryzykownych karier, które sprawiają, że czują się ważni i potężni, np. szefowie kuchni, policjanci, chirurdzy.
 6. Intensywny kontakt wzrokowy: Psychopaci często charakteryzują się rzadkim mruganiem i zachowują bezpośredni kontakt wzrokowy podczas konwersacji. Jest to jeden z ich rozpoznawalnych znaków. Jednak należy pamiętać, że Ci co mają rozwiniętą inteligencję emocjonalną są mistrzami w zakresie maskowania swoich prawdziwych intencji. Zdają sobie sprawę, że nadmierna intensywność w kontakcie wzrokowym może być negatywnie odbierana, świadomie mogą łagodzić swoje spojrzenie, aby ukryć tę charakterystyczną cechę.
 7. Brak emocjonalnego przywiązania. Psychopaci szybko się nudzą bo ich nie napędzają emocje jak nas. Nie mają emocjonalnego przywiązania do rzeczy i osób.
Zdemaskowany psychopata – co lubi pić i jeść?
Zdemaskowany psychopata – co lubi pić i jeść?

Nieznane, zaskakujące i sprawdzone naukowe oznaki psychopatów

Zdemaskowany psychopata – co lubi pić i jeść?

Istnieje pozytywny związek między preferencjami gorzkiego smaku, np. czarnej kawy, a cechami osobowościowymi związanymi z zachowaniami antyspołecznymi, takimi jak psychopatia (Sagioglou i Greitemeyer, 2016).

Przedstawiam listę rzeczy na jakie zwracaj uwagę jeśli ktoś z Twojego otoczenie je lubi:

 1. Kawa bez cukru i mleka – silna, gorzka kawa. Jeśli chodzi o gorzkie smaki w kawie, to zwykle zależą one od rodzaju ziaren, sposobu ich palenia, a także metody parzenia. Potencjalny psychopata będzie więc wybierał:  
 • Kawa Robusta – ma bardziej gorzki smak w porównaniu do Arabiki, ponieważ zawiera więcej kofeiny. Ziarna Robusty są często używane w espresso i w mieszankach kaw instant.
 • Espresso – ma silniejszy i bardziej skoncentrowany smak, który może być postrzegany jako gorzki.
 • French Roast – ziarna mają prawie czarny kolor i błyszczącą powierzchnię. Taki rodzaj palenia sprawia, że kawa ma bardzo intensywny, gorzki smak.
 • Kawa po turecku – jest parzona z bardzo drobno zmielonych ziaren i podawana bez filtrowania, ma mocny, gorzki smak.
 • Kawa z ziaren prażonych na sucho – technika suchego prażenia często wydobywa więcej gorzkich nut w kawie, w porównaniu do metody mokrego prażenia.

2. Bardzo gorzka czekolada – na pewno taka bez cukru z 90% zawartością kakao. Rzemieślnicze czekolady ciemne, które często eksperymentują z wysokimi procentami kakao i unikalnymi metodami produkcji, mogą mieć szczególnie bogaty i gorzki profil smakowy.

3. Gorzkie ziołowe herbaty – np. herbata z piołunu lub skrzypu, które mają wyraźnie gorzki smak.

4. Cykoria – warzywo o charakterystycznym gorzkim smaku, często używane w sałatkach.

5. Niektóre piwa typu IPA (India Pale Ale) mają gorzki smak chmielu.

5. Toniki i gorzkie likiery – np. Campari czy absynt, które są znane ze swojego wyrazistego gorzkiego smaku.

6. Oliwki – szczególnie te, które nie są zbyt przetworzone, mogą mieć wyraźnie gorzki posmak.

7. Ciemne liściaste warzywa – jak na przykład jarmuż czy rukola, które mogą mieć gorzki smak.

Zdemaskowany psychopata – 3 nieoczywiste znaki
Psychopata – nie czuje muzyki

Zdemaskowany psychopata – 3 nieoczywiste znaki

 1. Nie czują muzyki. Badanie pokazało, że osoby z cechami psychopatycznymi mają trudności z rozpoznawaniem i rezonowaniem z emocjami przekazywanymi przez muzykę. Osoby te miały niższą dokładność w identyfikowaniu emocjonalnej treści muzyki i zgłaszały słabsze reakcje emocjonalne na utwory. Różnice były szczególnie wyraźne w odpowiedzi na muzykę wywołującą strach i muzykę o wolniejszym tempie. Badanie sugeruje, że te trudności mogą odzwierciedlać szerszy deficyt w przetwarzaniu emocjonalnym charakterystycznym dla psychopatii i ma ważne implikacje dla wykorzystania muzyki w terapii. (Plate i inni, 2023).
 2. Mają słabszy zmysł węchu. W badaniu przeprowadzonym na osobach z cechami psychopatycznymi badano ich zdolności węchowe. Uczestnicy, którzy uzyskali wyższe wyniki na skali psychopatii, mieli gorsze wyniki w testach na rozróżnianie i identyfikację zapachów, ale nie różnili się w zakresie progu węchu. Wyniki sugerują, że obszary mózgu odpowiedzialne za wyższe procesy węchowe, takie jak identyfikacja i dyskryminacja zapachów, mogą być mniej efektywne u osób z wyższymi cechami psychopatycznymi, co może być związane z funkcjonowaniem kory orbitofrontalnej (Mahmut i Stevenson, 2012).
 3. Nie ziewają w odpowiedzi na ziewanie innych. Osoby z wyższymi cechami psychopatycznymi są mniej podatne na zaraźliwe ziewanie. Badanie przeprowadzono na 458 osobach z różnych narodowości sugeruje, że zaraźliwe ziewanie może być związane z empatią i mimikrą emocjonalną (Gallup i inni 2021).
psychopata o wysokiej inteligencji emocjonalnej
Psychopata o wysokiej inteligencji emocjonalnej

Czy istnieje psychopata o wysokiej inteligencji emocjonalnej?

Tak, wielokrotnie w życiu miałem okazję spotkać takie osoby, często podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń. Powszechnie przyjęło się myśleć, że osoby obdarzone wysoką inteligencją emocjonalną cechują się serdecznością i gotowością do niesienia pomocy. Nie jest to prawdą 😉 – tutaj dowiesz się o tym więcej.

Psychopaci wykorzystują inteligencję emocjonalną do manipulacji

Dzięki inteligencji emocjonalnej wielu psychopatów potrafi się wtopić w tłum. Często są to Twoi przyjaciele, z którymi miło spędzasz czas. Mogą czasami Cię wykorzystywać, ale zazwyczaj robią to subtelnie i prawie zawsze zostawiają sobie furtkę do wytłumaczenia, dlaczego Ciebie wykorzystali. Nie są to jednak psychopaci o najwyższym stopniu psychopatii. Częściej są to osoby, które nazwałbym „półpsychopatami”.

Intelektualnie możemy zidentyfikować ich działania… możemy nawet wyrazić nasze niezadowolenie. Ci ludzie grają na Twoich emocjach, abyś zlekceważył ich zachowanie. Niektórzy są wyjątkowo uzdolnieni w wykorzystywaniu zdolności do emocjonalnego wpływania na innych dla osobistego zysku.

Chód psychopaty
Chód psychopaty

Jak psychopaci wykorzystują inteligencję emocjonalną do manipulacji?

Psychopaci reagują słabiej na bodźce, które w mózgu odpowiadają za ruch, odczuwanie i emocje, niż osoby bez psychopatii (Keysers i Gazzola, 2014). Dlatego mają ograniczoną empatię i mogą robić złe rzeczy, nie czując winy. Mimo to mogą mieć jeszcze jedną inną cechę. Jest to zdolność do bycia bardzo przekonującymi i uwodzicielskimi. Dlatego, gdy spotykam kogoś nowego, który jest niezwykle uśmiechnięty, zaangażowany i wydaje się dokładnie rozumieć moje oczekiwania, zapala mi się czerwone światło ostrzegawcze. Pojawia się pytanie: „Czy mam do czynienia z psychopatą?” Badania pokazują, że mózgi psychopatów potrafią empatyzować z uczuciami innych ludzi (Keysers i Gazzola, 2014). Jeśli chcą, mogą aktywować swoje mózgi w taki sposób, że naukowcy nie zauważają różnic w poziomie aktywacji między nimi a zdrowymi osobami (Keysers i Gazzola, 2014).

Osoby psychopatyczne nie posiadają emocjonalnej empatii, ale mają poznawczą, wymagającą wysiłku, która może zastąpić tą naturalną emocjonalną. Gdy widzisz ofiarę, odczuwasz ból. Psychopata tego nie doświadcza. Jednakże, jeśli zechce, może współczuć, co tłumaczy, jak mogą być tak uroczy, a zarazem manipulujący. Gdy już uwiodą Cię do działania na swoją korzyść, ta wymagająca wysiłku empatia poznawcza prawdopodobnie zniknie.

Jak skutecznie radzić sobie z psychopatą?
Jak skutecznie radzić sobie z psychopatą?

Chroń się!

Jak skutecznie radzić sobie z emocjonalną inteligencją psychopaty?

Prostą odpowiedzią jest rozwijanie własnej inteligencji emocjonalnej.

Twoja umiejętność dostrzegania, jak inni wpływają na Twoje emocje, może być Twoją tarczą. To jak emocjonalny alarm, który sygnalizuje, gdy ktoś próbuje sterować Twoimi uczuciami. Dzięki niemu rozpoznasz, gdy ktoś usiłuje nakłonić Cię do działań sprzecznych z Twoimi wartościami i potrzebami.

Bądź ostrożny i zachowaj sceptycyzm! Gdy zauważysz, że ktoś wywołuje w Tobie silne emocje, staraj się zachować równowagę w swoich słowach i działaniach. Gdy Twoje emocje się uspokoją, zastanów się jakie słowa lub działania wzbudziły Twoje emocje? Dlaczego tak się stało? Jakie są prawdziwe intencje i pragnienia osoby, która na Ciebie wpływa? Zdobywając większą kontrolę nad własnymi myślami i działaniami, możesz lepiej chronić się przed manipulacją – nawet jeśli doświadczony manipulator bardzo się stara.

Moim celem nie jest zachęcanie do nieuzasadnionej podejrzliwości – nie każdy, kto próbuje Cię przekonać, jest psychopatą. Jednak wielu moich klientów zostało zranionych przez psychopatów i dopiero potem zaczęło rozwijać swoją inteligencję emocjonalną. Zapraszam Cię na nasze szkolenia, które przygotują Cię na spotkanie z psychopatami. Wpisz kod: 5XU9XAZV, aby otrzymać 1000 zł rabatu na kurs: „Nawigator Emocji„, „Trener Inteligencji Emocjonalnej” lub „Diagnosta Inteligencji Emocjonalnej” Dostępnych jest tylko 10 takich kuponów.

Chód psychopaty odkryty – bibliografia:

Gallup, A. C., Kret, M. E., Eldakar, O. T., Folz, J., & Massen, J. J. (2021). People that score high on psychopathic traits are less likely to yawn contagiously. Scientific Reports11(1), 23779.

Keysers, C., & Gazzola, V. (2014). Dissociating the ability and propensity for empathy. Trends in cognitive sciences18(4), 163-166.

Mahmut, M. K., & Stevenson, R. J. (2012). Olfactory abilities and psychopathy: higher psychopathy scores are associated with poorer odor discrimination and identification. Chemosensory Perception5, 300-307.

Plate, R. C., Jones, C., Zhao, S., Flum, M. W., Steinberg, J., Daley, G., … & Waller, R. (2023). “But not the music”: psychopathic traits and difficulties recognising and resonating with the emotion in music. Cognition and Emotion, 1-15.

Sagioglou, C., & Greitemeyer, T. (2016). Individual differences in bitter taste preferences are associated with antisocial personality traits. Appetite96, 299-308.

Podziel się artykułem:

EI Expert - inteligencja emocjonalna w teorii i praktyce
Czym jest system EI Expert?
Kiedy nadchodzi smutek

Kiedy nadchodzi smutek

Smutek: czym jest i jak nas dotyka? Poznaj głębię tego uczucia, jego wpływ na nasze życie oraz sposoby radzenia sobie

Jak rozwinąć odporność psychiczną?

Jak rozwinąć odporność psychiczną?

Pewnie zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś odporny psychicznie. Twoja psychika ma niesamowite zdolności adaptacyjne. W obliczu trudności potrafisz zmobilizować wszystkie

Więcej wpisów

Podziel się:

Czytaj więcej o inteligencji emocjonalnej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *